Arama motoru pazarlaması

Arama Motoru Pazarlaması temelde internet sitelerinin arama motoru sonuçlarında görünürlüklerini arttırmaya yarayan bir pazarlama yöntemidir. Temeli Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Arama Motoru Reklamcılığından oluşmaktadır.

İşletmeler, marka bilinirliklerini yükseltmek, satışlarını arttırmak, kurumsal internet sitesine trafik sağlayarak hedef kitlelerine markalarıyla ilgili bilgi sunmak amacıyla arama motorlarını etkin olarak kullanmaya başlamışlardır. Amacı bilgi almak olan arama motoru kullanıcıları, reklam mesajlarına da ilgi göstermekte ve bu mesajları daha rahat algılamaktadır.

Dünya da 2 milyardan fazla internet kullanıcısının olduğunu ve alexa verilerine göre bu 2 milyar kullanıcının en çok ziyaret ettiklerinin sitelerin başında en büyük arama motoru Google’ın olduğunu düşünürsek SEM’in önemini kavramış oluruz.

Yapılan bir araştırmaya göre arama sonuçlarının en üstünde görülme durumuna online kullanıcıların %37’sinin o sitenin sektörünün en iyisi olduğu alanında lider şirket olduğu anlamını yüklediği tespit edilmiştir. bu oran 2002 de %33; 2006 yılında %35 civarındaydı. Kısmetse 1 seneye kalmaz güncel rakamları tezimle ben açıklayacağım :)

StatCounter istatistiklerine göre geçtiğimiz 6 ay içerisinde Türkiye’de %98.71 ile Google en çok kullanılan arama motoru.

Arama Motoru Pazarlaması üzerine ilk yazımı yazmış bulunmaktayım. Sebebine gelince yüksek lisans tezimi Arama Motoru Pazarlaması üzerine yazmaktayım. Bu süre zarfında bir çok yazımı burada paylaşacağım :) Şimdiden kolay gelsin dileklerinizi duyar gibiyim :)

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz