Facebook reklam türleri
Facebook reklam türleri

Sektörünüze, işletme hedeflerinize ve bütçenize göre seçmeniz gereken sosyal medya reklam türleri oldukça değişir. Bu yazımda sizlere oldukça çeşidi olan Facebook reklam türlerinden bahsedeceğim. Facebook reklamlarında hedef kitle seçimi ile ilgili daha önce yazdığım şu yazıya da göz atabilirsiniz. 

Facebook Reklam Türleri
Facebook Reklam Türleri

Facebook Bilinirlik Reklamları

Bu reklamdaki asıl amaç erişimin yani mümkün olduğunca fazla insana gösteriminin yüksek olmasıdır. Facebook erişime oranla reklam tekrarını kendisi optimize ederek reklam hatırlanmasını arttırmayı hedefler. Belli bir kitleye sürekli kendimizi gösterelim diye düşündüğünüzde tercih etmeniz gereken reklam türüdür. Pazara yeni giren markalar, online kanallara yeni giren markaların ya da büyük global markaların iletişiminde tercih edilebilir. Örneğin hedef kitlesi THY, Turkcell gibi neredeyse herkes olan markaların da mesajının (özel gün, anneler günü gibi) iletişiminde tercih edilebilir.

Facebook Değerlendirme Reklamları

  1. Trafik reklamları: web sitenize ya da istediğiniz bir linke, hesaba trafik sağlamak için vereceğiniz reklam türüdür. Kullanıcılar reklama tıkladıklarında sizin verdiğiniz link nereye yönlendiriyorsa oraya gider. E-ticaret müşterileri için sıklıkla kullanılabilecek bir reklam türüdür.

2. Etkileşim reklamları: Facebook ya da Instagram sayfanızdaki gönderileri öne çıkaracağınız reklam türüdür. Genel etkileşimi arttırmak, girdiğiniz içerikleri daha fazla insana göstermek için sıklıkla tercih edilen reklam türüdür.

3. Uygulama yüklemeleri reklamları: Mobil uygulamanıza doğrudan yönlendirip indirmelerini sağlayacağınız reklam türüdür.

4. Video görüntülemeleri reklamları: Facebok’a yüklediğiniz videoları daha fazla insana izletmek için uygulayacağınız reklam türüdür. İpucu; Youtube videolarını paylaştığınızda bu reklamı değil gönderi öne çıkarma reklamını tercih etmelisiniz. Çünkü video reklamı için videoyu Facebook’a yüklemeniz gerekir.

5.Potansiyel müşteriler bulma reklamları: Bu reklam türünde Facebook’dan data toplama hedeflenir. İletişim ya da kişisel bilgileri alarak kullanıcılara fayda sağlayacağınız hizmetler için kullanılabilir. Özellikle telefon ile iletişim kurmak istediğiniz sektörler için kullanılabilir. Emlak, eğitim, inşaat, sağlık, güzellik ve turizm/tatil gibi sektörler sıklıkla kullanır. Bunun dışında bilgilerini alıp iletişime geçebileceğiniz her sektör ve iş dalında kullanılabilir.

6. Mesajlar reklamları: İnsanların size Facebook messenger, Whatsapp ya da Instagram Direct üzerinden doğrudan mesaj atmasını hedefleyen reklam türüdür. Reklam tıkladığında otomatik mesaj kutuları açılır. Rezervasyon ile çalışan markalar için düşünülebilir.

Facebook Dönüşüm Reklamları

Dönüşüm belirlediğiniz aksiyonun gerçekleşmesidir. Örneğin reklamdan gelen kişilerin doldurduğu bir formu dönüşüm olarak tanımladıysanız formu doldurduklarında bir dönüşüm elde edersiniz. Bu aynı şekilde ürünü satın aldıklarında bir dönüşüm gerçekleşmesi de olabilir. Bu reklam türleri E-ticaret müşterilerinin ağırlıklı kullandığı reklam türleridir. E –ticaret siteleri ile entegre edeceğiniz durumlarda yüksek dönüşüm ve performansa dayalı ödeme ve optimizasyon yapılır. Katalog satışları reklamı internet sitenizdeki ürünleri doğrudan kullanıcılara göstermenize yardımcı olurken, mağaza reklamları fiziksel mağazalara lokasyon bazlı reklam ile müşteri çekmeyi hedefler.

Facebook reklamlarını yayına aldıktan sonra;

1.Reklamı yayına aldıktan sonra mutlaka 1 kez kontrol ediniz.

2.Reklamların maliyetini daha önceki tecrübelerinize ya da ayırdığınız bütçe ile almak istediğiniz dönüşe göre değerlendirmelisiniz.

3.Reklam maliyeti tahmininizden yüksek ise hedef kitleyi değiştirebilir ya da reklamın metni ve görselinde değişiklikler yaparak tekrar düzenleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz