Girişimci demek bir bakıma gün içerisinde birçok işle uğraşan kişi demek. İşte tam da bu sebepten vaktinizi iyi kullanmak, motivasyonunuzu yüksek tutmak, karışıklığa yol açabilecek her türlü sorundan kaçmak ve daha planlı ilerleyebilmek adına birçok işinizi hem arşivlemek hem de yardımcı kaynaklarla hızlı şekilde çözmeniz gerekir. Ben de bu yazımda en çok kullandığım, işinizi kolaylaştıracak ve ücretsiz olan web hizmetlerini tanıtmak istedim! Aralarına da motivasyonunuz için birkaç öneri site ekledim ;)

Ruh sağlığınız için ses-müzik: Herkes için yağmur sesi güzeldir, hele ki masa başında çalışırken. İşte yağmurun yanına dalga sesi, onun yanına da belki kuş. Ya da bir kafedeymişsiniz de yağmur yağıyormuş gibi de olabilir. Neyse senaryoların yerini, çalışırken arka planınızda doğadaki seslerden bir liste yapmanızı sağlayacak uygulamaya bırakıyorum. Site Defonic Bence yazımı okurken de arka planda farklı sesleri deneyebilirsiniz. Bu sebeple ilk bu siteden bahsettim ;)

Çeşit çeşit defteri olanlara, farklı yazı araçları! Hepsi ilham için!

Hepimizin ilhama ihtiyacı var. Biz ilkokulda defterinin ilk sayfasını çirkin yazmaya başlayınca sayfayı koparıp atan çocuklardık! :) Zihnimizin belki de en kıymetli cümlelerini buluştururken bizi motive eden yazı araçlarına ihtiyacımız var. Bazen wordpress’in yazı alanını kullanırken bazen sıfırdan tertemiz bir word açıyorum kendime. Bazen de gmail’de yeni posta atacakmışım gibi açıp zihnimdekileri oraya döküyorum. Eminim size iyi gelen birçok yazı aracı da vardır. Benim yukarıdaki saydıklarımın yanında çok sevdiğim bir yazı aracı da gayet basit bir arayüzü olan ZenPen.

girisimciler_icin_web_hizmetleri_zen_pen

Coursera: Girişimcinin hem farklı fırsatları yakalaması hem de kendini geliştirmesi için vakitten de tasarruf sağlayacak uzaktan eğitimlere katılması bence önemli. Coursera ise dünya genelindeki birçok üniversitenin uzaktan eğitim fırsatı sunduğu bir platform. Ben 2 yıl önce Pennsylvania Üniversitesi’nin 5 haftalık Gamification eğitimine katılmıştım, oldukça güzeldi. Hatta bu eğitimi artık Türkçe dil seçeneği ile de alabilirsiniz. İncelemek isterseniz https://tr.coursera.org/learn/gamification

Proje yönetimi için Asana!

Asana’yı birkaç yıldır kullanıyorum, sektörde baya kullanan ya da bilmeyen de gördüğüm için bu yazıda yer vermek istedim. Özellikle projeniz büyük ve ekibiniz kalabalıksa sade arayüzü (ki geçtiğimiz ay yenilendi, çok daha güzel oldu) ile size birçok kişiyi tek ekrandan takip etme imkanı sağlıyor. Ben arayüzünün basit olmasını ve her iş kalemi altında yorumlaşma kısmını kullanarak çok hızlı işimi halledebiliyorum. Üstelik mobil uygulaması da oldukça iyi! Asana’yı bilmeyenler için işte adresi asana.com

ucretsiz_proje_yonetim_araci_asana

Aklınızdaki Web Sitesi Fikrini Tek Sayfada Anlatın

Basit güzeldir, tek sayfa web sitesi candır. Girişimciler her an fırsat kollayan canlılar olmalarının yanında genellikle birçok kullanmadıkları domainlere sahiptirler :) İşte tam da böyle zamanlarda aklınızda gelen domain ya da fikirler için hemen hayata geçirebileceğiniz tek sayfa web sitesi fikirlerine göz atabilirsiniz. One Page Love ı inceleyin. Hepinizin themeforest’ta takıldığını görür gibiyim :)

girisimciler_icin_ucretsiz_kaynak_siteler

Bunların dışında kısa kısa;

Pinterest: Tabii ki ilham ve araştırma için en sık kullandığım kaynakların başında geliyor. Toplantılar için harika sunum görselleri ve infografiklerden tutun, aklımdaki fikirle ilgili neler yapılmış dediğim noktada birebir. Sadece işim değil tüm hayallerim için ilham veriyor! I Love Pinterest!

Pixabay (Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi) : Son 1 yılda telif konusunda ciddi bir denetim söz konusu. Bu denetimle birlikte stok fotoğraf bedellerinin hayli yüksek oluşu sosyal medyada kaliteli içerik üretmek ya da bir görsel sunmak isteyenleri biraz zorlamaya başladı. Benim son zamanlarda stok fotoğraf ihtiyacımı en hızlı ve ücretsiz çözdüğüm site pixabay.com Çeşit sayısı da bence hiç fena değil. Mutlaka incelemenizi öneririm.

 

Evernote: Bağlantınızın olduğu her yerden notlarınıza ulaşmak için birebir. Girişimciler için en faydalı kullanım alanı müşteri bazında toplantı notlarınızı arşivlemek, toplantı sırasındaki notları hemen bitiminde paylaşabilmek.

Sunumlar için font: İlk patronumun öğrettiği sunumdaki milimetrik ayarlardan dolayı sunumun görselliğine fazlaca vakit harcıyorum. Bu sebeple farklı font kullanma ihtiyacımda artabiliyor. fontsquirrel bu konudaki yardımcım.

Diğer girişimcileri takip: Bunun için her zaman ilk tercihim Kickstarter.com Zaten bilmeyen sanırım yoktur. Bunun dışında startupların buluşma noktası https://angel.co

Siz de kullandığınız ve faydalı gördüğünüz araçları yorum olarak paylaşırsanız güzel bir bilgi akışı sağlamış oluruz! :)

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz