En sevdiğim gezilerdir aniden akla gelen, bir çanta alınıp yollara dökülen… En çok pusulasız yolculukları severim, her yönü keşfederek… Tirilye gezimiz tam da böyleydi. Yolculuğumda eşlik edecek arkadaşlarımın rotasını son anda bu küçük ama keşfedilecek bir sürü noktası bulunan Tirilye’ye çevirmeyi başarmıştım. 1 gün gibi kısa zamanda aldığım bazı küçük notlarla günübirlik olarak Tirilye’ye gittik.

Tirilye diğer adıyla Zeytin Bağı Mudanya’nın fethi ve türkmen köylerinin kuruluşu evresinde 1321-1330 yılları arasında Osmanlılar tarafından ele geçirilmiştir. Fethinden sonra da Rumların yaşadığı bir yerleşim yeri olmuş. Zaten geziniz sırasında birçok Rum evine, kiliselere rastlamak mümkün.

Tirilye’ye özellikle İstanbul’dan gitmek aslında çok kolay. Yenikapı’dan bindiğiniz Mudanya feribotu yaklaşık 1.5 saat gibi bir sürede Mudanya Güzelyalı beldesine varıyor. 15 dk. gibi bir sürede iskelenin oradan kalkan minibüslerle Mudanya merkeze gitmek mümkün. Tabii Tirilye için bunalra ek olarak Mudanya merkezden kalkan otobüslerle 45 dk. gibi bir yolculuk sizleri bekliyor. Ama yolculuğun çok keyifli olduğunu söylemek isterim (keskin virajlara dayanamayanlar için zor olabilir). Bir yan da deniz manzarası bir yanınızda orman manzarasının eşlik ettiği yolun ardından şirin mi şirin Tirilye’ye varıyorsunuz.

Otobüsten indiğiniz an da sizi köy kahvesinde oturan amcalar karşılıyor. Ardından onlardan aldığınız tavsiyeler ile Tirilye’nin inceliklerini keşfetmek mümkün :)

Bizim ilk rotamız tarihi evlerin arasından tırmanarak çıktığımız Çamlı Kahve oldu. Tirilye’nin tepesinde yer alan, kuşbakışı ile izlemenize imkan sağlayan hoş bir mekan. Özellikle kahvaltısı ve tabii ki ikram edilen zeytinler çok güzel. Fiyatlar gayet uygun.

Ardından kendimizi Tirilye sokaklarında ki tarihi evlerin arasında kaybettik tabii ki :) Tarihi dokuları, yaşanmışlıkların izleri sizleri eski zamanlara götürmek için birebir. Kendimizi aşağıda yani Tirilye’nin merkezinde bulduğumuzda bazı güzellikler de bizi bekliyordu. Köy pazarında teyzelerle muhabbete dalıp güzel zeytinler, zeytinyağı ve sabun almak mümkün. Ayrıca onlarla muhabbetin keyfi de cabası :) Sahilinde birçok restaurant bulmak mümkün. Ancak biz müthiş bir kahvaltı ettiğimizden yerimiz kalmamıştı :)

Tirilye’ye gitmek için feribot biletiniz ve fotoğraf makinanızın yanınızda olması sizin için yeterli…
Günübirlik geziler için ideal bir yer. Hatta biz Tirilye’yi bitirip hiç bilmediğimiz Bursa’yı bile keşfettik. Yolculuğum sırasında eşlik eden dostlarım Rana, Hatice ve Ebru’ya sonsuz teşekkürler :)

Yine söylüyorum, hep söylüyorum; yeni yerleri keşfetmeyi çok seviyorum :) 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz