Sosyal mecraların bugün geldiği nokta ve tüketicilerin ilgilsi düşünülürse markalar için online itibarın ne derece önemli olduğu ortadadır. Nitekim şimdiye kadar markaların yaşadığı birçok durum sosyal mecralara hızlı bir şekilde yayıldı. Günlerce Twitter’da TT olan markalar için iletişimde büyük bir prestij kaybı yaşandı.


RatePoint tarafından yapılan bir araştırmaya göre tüketicilerin %68’i offline mağazaya uğramadan kullanıcı yorumlarını okuyor. Sosyal mecraları aktif kullanan birisi olarak bir mekana gitmeden Foursquare’de yorumları mutlaka okuduğumu söyleyebilirim. Daha önce yazdığım Olumlu WOM ve Olumsuz WOM ile ilgili yazımı okumanızı öneririm. Tüketicilerin başkalarının konuşmalarından ne derece etkilendiğini görebileceğiniz birçok araştırma sonucu bulabilirsiniz.
 


Online takibi yapmanın yanında kriz durumlarında doğru kararları ilerlemekte oldukça mühim. Bunun bir örneğini bu hafta Nestle markası ile yakından takip ettik. Nestle Fransa’nın içerisinde cam olabileceği ihtimaline yönelik olarak mamaları geri çağırmak istemesi üzerine bu haber sosyal medyada hızla yayıldı. Konu özellikle sağlık ile ilgili olduğu için tüketicilerin hızla endişelenmesine sebep olabilir. Ülkemizde de yansımalarını gördüğümüz bu habere Nestle Türkiye’den çok geçmeden açıklama geldi. http://nestlebebekmamasi.com/

Online itibarınız için çeşitli medya takip araçları kullanarak olası kriz durumlarında kısa sürede aksiyon alabileceğiniz gibi sadece kriz durumlarında değil gündelik yaşamda hakkınızda neler konuşuluyor, markanızı lovemark ilan eden tüketicileriniz kimler gibi sorulara cevap bulmanın yanında ürün ya da hizmetiniz ile ilgili şikayet ya da önerileri elde ederek AR-GE ve CRM çalışmalarınıza yarar sağlayabilirsiniz.

Online takibinizi Google’ın ücretsiz sunduğu Alerts hizmeti, Twitter ve Friendfeed search kısımlarından çok basit gerçekleştirebileceğiniz gibi dilerseniz online medya takip yazılımlarınıda tercih edebilirsiniz. 

Kaynaklar;
http://www.prnewswire.com/news-releases/ratepoint-survey-reveals-new-customers-form-their-first-impression-from-online-reviews-before-visiting-local-businesses-126766398.html
http://eticaretmag.com/ratepoint-ilk-izlenim-arastirmasi/
http://sosyal-medya.blogspot.com/2011/01/online-medya-takip-tuneli.html

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here