Sosyal Medya Reklamları Nedir, Nasıl Planır
Sosyal Medya Reklamları Nedir, Nasıl Planır

Sosyal medyada reklam vermek istiyor ama nereden başlayacağınızı, hangi sosyal medya kanalını seçeceğinizi, ne kadar bütçe ayıracağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz!

Sosyal Medya Reklamları Nedir?

Sosyal medya reklamları, birebir tercih ettiğiniz sosyal medya kanalı içinde seçtiğiniz mecradaki reklam modelleridir. Türkiye’de ve dünyada en çok tercih edilen sosyal medya ağları ve platformlarını sıralamak istersek, Facebook ve Instagram’ı liste başına atmamız şart! Daha sonra Twitter, Linkedin, Tumblr ve Pinterest gibi reklam vermeyi hedeflediğiniz bölgedeki kullanım alışkanlıklarına göre bu sosyal ağların reklamlarını sıralayabiliriz.

Peki hangi sosyal medya kanalında reklam vermeli, hangisini tercih etmeliyim?

Bu soru dijital pazarlama ve sosyal medyada iletişimi ve sunduklarını bilmeyenler için önemli ve kapsamlı bir soru. Bu alanda yeniyseniz ya da hiç fikir sahibi değilseniz bu alanda sunduğumuz danışmanlık hizmetimden yararlanabilir ya da benden eğitim alıp öğrenebilirsiniz. Lütfen tıklayıp, inceleyin!

Basitçe bu soruya nasıl yanıt bulacağınızı anlatayım.

Öncelikle her sosyal medya kanalının dinamikleri farklıdır ve oradaki kullanıcının davranışı, sosyal ağın reklam kısmında sunduğu fırsatlar başkadır. Kendinize öncelikle;

Hedeflediğimiz kitle hangi sosyal ağda? diye sorun. Cevabını veriyorsanız o sosyal ağın reklam modellerini ve işleyişini öğrenmeye çalışın. Özetleyecek olursam;

Facebook ve Instagram reklamları hedef kitle kırılımları (200’den fazla kırılım) açısından oldukça elverişlidir. Bu 200’den fazla kırılım nedir derseniz şöyle bir görseldeki tüm filtrelemeyi yapabileceğinizi söyleyebilirim. (Kendi reklam yöneticinizden girip burayı kurcalamanızı öneririm.)

Sosyal Medya Reklamları
Sosyal Medya Reklamları – Facebook

İki mecranın da kullanıcı sayısı çok olduğu için reklam verme fiyatları uygundur. Facebook ve Instagram reklamlarında doğru hedef kitle ile ilgili daha önce yazdığım yazıya buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Twitter reklamları: Twitter’da reklam vermek için gerçekten bu mecranın uygun olup olmadığına iyi düşünüp karar vermeniz de yarar var. Zira Facebook ve Instagram’a göre fiyatları biraz daha yüksektir. Türk lirası desteği hala vermediği için Euro ile reklam yayını yapmanız gerekir. Kimler için uygundur derseniz büyük markalar, kitlelere seslenen reklamlar için uygun diyebiliriz. Büyük kitlelere seslenmek, Trend topic kısmında hashtag göstermek ya da x hesabını takip eden takipçilere göster gibi özel hedefleme isterseniz kullanılabilir.

Sosyal Medya Reklamları Nedir, Nasıl Planır
Sosyal Medya Reklamları Nedir, Nasıl Planır

Linkedin reklamları: Linkedin reklamları özellikle kariyer bazlı bir hedefleme yapıyorsanız uygun olabilir. Temel mantığı kullanıcıların Linkedin profillerinde paylaştığı bilgilere göre size hedefleme imkanı sunar. Yani satış pazarlama departmanları çalışanlarını, sadece satış müdürlerini, belli ildeki mühendisleri gibi departman, eğitim, il, şirket büyüklüğü ve pozisyon gibi temel hedeflemeler yapabilirsiniz. Linkedin reklamları özellikle kariyer bazlı hedefleme istiyorsanız çok nokta atışı bir mecradır. Bu mecrada Facebook ve Instagram kadar uygun değildir, ve dövizle reklam yayınına izin verir.

Sosyal Medya Reklamları Nasıl Yönetilir?

Reklamı vermekten çok optimizasyonu yani yönetiminin önemli olduğunun kanaatindeyim. Reklamı yayınladıktan sonra sıkça kontrol etmek, performansına göre reklamda değişiklikler yapmak ve strateji geliştirmek gerekir. Aksi durumda sosyal medyada reklam verdim ama işe yaramadı hikayesini bir de siz yazmış olursunuz.

Reklamları açtıktan sonra eğer tıklama oranı iyi değilse hedef kitleye doğru bir şey mi gösteriyorum diye düşünmeniz lazım. Reklam içeriğine güveniyorsanız o zaman yönlendirdiğiniz sayfadaki / sitedeki içeriğe odaklanın. Örneğin ürün satıyorsanız ürün fiyatı pahalı mı geldi, kargo bedava olmadığı için almadı mı, ya da sitenizde bir kayma vs problemden dolayı hemen çıkıp gitti mi gibi birçok soruyu kendinize sormanız, sitenizdeki ölçüm toollarından analiz etmeniz gerekir.

Eğer çok basit bir Instagram reklamı verip gönderinizi öne çıkardıysanız bu kadar detaylı bakmaktan ziyade harcadığınız bütçede kaç kişiye ulaştınız, kaçı profilinizi gelip ziyaret etti ve hesabınızda takipçi sayınız etkileşiminiz arttı mı gibi noktalara bakabilirsiniz. Eğer Instagram reklamlarını Instagram’dan veriyorsanız çok şey beklememeniz gerektiğinin de altını çizeyim. Reklam yönetici paneline göre uygulamanın kendi için hedefleme için çok sınırlı. Bunu ayrı bir yazıda talep olursa anlatmayı düşünüyorum.

Her sosyal medya reklamı işe yarar mı? Hayır! Doğru verilmiş sosyal medya reklamı işe yarar mı? Kesinlikle evet!

Reklam yönetimizi profesyonel bir kişinin yapmasını istiyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here