>İnternet kullanımının hızla artmasına artık alıştık! Ancak bununla birlikte internet kullanım yaşının da her geçen gün düşmesi bizler aileler ve çocuklar için büyük tehditler oluşturmakta…İki ilkokul öğrencisi kardeşe sahip ve dijital dünyanın tamamen içinde olmamdan dolayı çocuklar ve internet kullanımıyla ayrıca ilgileniyorum. Bu yazımda bugün rastladığım bir araştırmaya yer vermek, hepimizin farkettiği bu tehlikeye dikkat çekmek istedim.


Avrupa Komisyonu Güvenli İnternet Programı kapsamında başlatılan EU Kids Online (Avrupa Çevrimiçi Çocuklar)araştırma projesinde internet kullanan Türkiye’de 9–16 yaş arası çocuklar ve aileleriyle yapılan yüz-yüze röportajlar ve anket çalışmalarında internete erişim ve kullanım, riskler, ebeveyn kontrolü ile psikolojik, sosyal, sağlık ve eğitsel çeşitli konulara odaklanılmış ve aşağıdaki sonuçlar çıkmıştır;


 

  • Araştırmaya katılan 9-16 yaş arasındaki çocuklar, İnternet’i kullanmaya 10 yaş civarında başladıklarını ve günde 1-1.5 saat İnternet kullandıklarını belirtmiştir.
  • Çocuklar İnternet’i en fazla okul işleri için (%92)kullandıklarını belirtmiş, öte yandan oyun oynamak için (%49), haberleri okumakya da izlemek için (%40), eğlence – video klip izlemek (%59), muzik ya da filmindirmek (%40) ve arkadaşları ile sosyal ağlarda paylaşımda bulunmak (%48)-için kullandıklarını da belirtmişlerdir.

Çoğu sosyal paylaşım sitesi hesap oluşturma için 13 yaş sınırı koymasına rağmen, bu çalışmaya katılan sosyal paylaşım sitesinde hesabı bulunan tüm çocukların üçte biri 13 yaşının altındadır. Sosyal paylaşım sitesi kullanan çocukların %85’i Facebook profiline sahiptir. Ebeveynlerin yarısından çoğu, çocuklarının kişisel bilgilerini İnternet’te paylaşmasını yasaklamış olmasına rağmen, çocukların %42’sı sosyal paylaşım sitesindeki hesaplarını kendi kişisel bilgilerinin herkes tarafından görülebileceği “herkese açık”seçeneği ile kullanmakta iken çocukların üçte biri bu bilgileri sadece arkadaşları ile paylaşmaktadır. Çocukların %19’u adres bilgilerini, %8’i ise telefon numaralarını sosyal paylaşım sistesinde paylaşmaktadır.


Kaynak: http://eukidsonline.metu.edu.tr/


Bu konuda en başta ailelere düşen görev çocukları doğru bir internet kullanımına yöneltmekten geçiyor şüphesiz. Bir çok çocuk bilgisayarını en yakın arkadaşı gibi hayatının merkezine yerleştiriyor. Tüm vaktini bilgisayar başında harcayan çocuk internette karşılaştığı uygunsuz içeriklerin verdiği zararların yanında başka ruhsal bozukluklar da yaşayabiliyor. Arkadaşları ve ailesi ile iletişimi de bundan nasibini oluyor elbette. Yine ailelerin sık sık yaptığı gözlediğim bir davranışta çocuk bilgisayarın başındayken uslu duruyor, açtım otursun tarzı yaklaşımların da uzun vadede ailelere ve çocuklara büyük zararlar vereceği kesin. Bu konuda ailelerin bilinçlendirilmesi son derece önemli. Son yıllarda çocukların uygunsuz sitelerden korunması amacıyla geliştirilen yazılımlar aile bilinçlenmediği sürece ne yazık ki yeteri değildir. 

2 YORUMLAR

  1. >Teşekkür ederim Uğur, sende yeğenlerini gözlersen durumun onlarda da aynı olduğunu görebilirsin diye düşünüyorum çünkü malum milenyum çocukları bu şekilde yetişti yetişmeye de devam ediyor :) Onların internet kullanımını doğru bir şekilde yapmaları için bize mutlaka ihtiyaçları var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz