Pazarlamada bazı konular çok heyecanlandırır beni. Bıkmadan araştırabilirim o zaman. Mobil alışveriş konusuda benim için öyle oldu (:

Mobil cihazlarının hızlı artışından nasibini alan en önemli alanlardan birisi şüphesiz mobil alışveriş. Önemini bu alana yatırım yapan e-ticaret devi e-bay’in geçen yıl mobil cihazlar üzerinden 2 milyar olan cirosunu bu yıl 4 milyara çıkarmasıyla vurgulayabiliriz (: E-bay de 2011 Eylül ayı itibariyle her saniye eBay mobil uygulamaları üzerinden üç kez alışveriş yapılıyor.

Lightspeed tarafından Amerika’da 4 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre kullanıcıların %48’i cep telefonları üzerinden alışveriş yaptığı belirlenmiş. Aynı zamanda cep telefonu üzerinden alışveriş yapan kişilerin cep telefonlarından %80 oranla en yakın mağazayı arattıkları, %70’inin fiyatları karşılaştırdığı, %65’inin de ürün yorumlarını okudukları yer alıyor. Ödeme opsiyonları sorulduğunda ise sadece %17’lik bir kesim yapılan alışverişin cep telefonu faturasına yansıtılmasını isterken, %48’lik bir oran da kredi kartı kullanmayı tercih ediyor.cep-telefonu-barkod-okuyacakMomads isimli mobil çözümler sunan bir ajansın araştırmasına göre, bir ürün hakkında bilgi  sahibi olmak için ürün barkodu okutanların sayısı 2010 yılında bir yıl öncesine göre %1600 gibi  inanılmaz bir oranda artmıştır. Bu hızlı değişim karşında gerçekleri kabullenmekten başka çaresi  olmayan satıcıların (perakendecilerin) %87′si, müşterilerin mobil alışveriş sayesinde çok daha iyi  fiyatlar veya koşullar ile aradıklarını bulabildiklerini ifade ederken; %55‘i mobil alışveriş  platformları sayesinde müşterilerin, ürünlerle ilgili bilgiye satış personelinden çok daha iyi bir  şekilde erişebildiklerini kabul etmektedir.
L.E.K. Consulting tarafından 1600 ABDli tüketici arasında yapılan çalışmaya göre tüketicilerin  %60 her ay cihazlarını mobil alışveriş için kullandığını belirtmiş. Araştırmada mobil cihazlarla her  ay alışveriş yapan kitlenin %37′si uygun fırsatlar için lokasyon bilgilerini paylaşabileceklerini  belirtmiştir.

 

Trustvesta’ya göre 2014 yılında dünyadaki toplam mobil ticaret cirosunun, 23 milyar  dolara yükseleceği öngörülüyor.
Peki Türkiye’de durum nedir?

Türkiye’de 2011 yılı itibariyle 136 milyon cep telefonu, 64 milyona yakın cep telefonu hattı kullanıcısı ve 25 milyona yakın 3G mobil internet kullanıcı bulunuyor.

Ipsos’un araştırmasına göre, Türkiye’de akıllı telefonlar üzerinden yapılan alışveriş oranı %19. Ancak mobil cihazlar üzerinden araştırma oranımız %40. Yani alışverişte mobil cihazları araştırmada oldukça kullanıyoruz. Özellikle giyim sektöründe mobil araştırma oranı %40 ile sıralı ülkelerden biriyiz. Araştırmaya göre bu kadar kullanıyor fakat bu durum satışa yansımıyorsa aklıma gelen iki soru; firmalar satın almaya mobil kanallar üzerinden ikna edemiyor ya da mobil ödeme sistemleri zayıf ve tüketiciler buna güvenemiyor.
 

Tomi T. Ahonen; “Dünya ortalamasına göre, kullanıcılar günde 150 kez cep telefonuna bakıyor.” diyor. Bu kadar yanımızda olduğuna göre, boşuna demiyoruz gelecek mobilde diye (:

 

 

 


 

Kaynaklar:

3 YORUMLAR

  1. güzel bir derleme olmuş. gelecek mobilde diyoruz, bu yazıda onu kanıtlar nitelikte. büyük markaların ve e-ticaret sitelerinin mobile ayak uydurmakta geç kalması hatta hala mobille tanışmaması garip bir durum. önümüzdeki yıllarda bunun değeri çok daha iyi anlaşılacak..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz