Wordpress'te Profesyonel WEb Sitesi Theme Forest
Wordpress'te Profesyonel WEb Sitesi Theme Forest

Profesyonel web sitesi nasıl yapılır konusunda sizin de sorularınız varsa bu konudaki tecrübelerimden yararlanmanız için bu yazıyı hazırladım. Yazının genelinde profesyonel web sitesi için dünyada en çok kullanılan WordPress sisteminden bahsedeceğim. WordPress i zaten duymuş olanlara yönelik bir yazı olduğu için hiç bilginiz yoksa önce Google’da wordpress nedir üzerine araştırma yapmanızı öneririm. Özellikle wordpress site yapanların eli ayağı ve belki de en çok seçenek sunan Envato Market ThemeForest ile nasıl profesyonel web siteleri planladığımı, nelere dikkat ettiğimi bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Şimdiye kadar hem kişisel hem de birçok şirket ve marka için web sitesi projeleri yaptım ve yönettim. Yaptım derken ben yazılımcı değilim ancak bir yazılımcının web sitesi için ihtiyaç duyduğu tüm bilgi ve planlamayı yapan kişiyim. Tasarım ve kullanıcı deneyimi ile de özel olarak ilgilendiğim için bu alanda yazılım hizmetini birlikte sunduğum kişiler ile birlikte çalışıyorum. Dolayısıyla hazırladığım bu yazı hem site yaptırmak isteyenler hem de site yapımına yeni başlamış yazılımcılar için de uygun.

Wordpress'te Profesyonel WEb Sitesi Theme Forest
WordPress’te Profesyonel WEb Sitesi Theme Forest

Profesyonel WordPress Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Öncelikle web sitesi yapmadan / yaptırmadan sitenizin ne için kullanılacağı, neleri içereceğine dair fikriniz olmalı. İstediğiniz marka ve şirketinize özel birçok detay, entegrasyon ve eşsiz bir tasarımsa özel bir proje yaptırmalısınız. Ancak bunun hem maliyeti hem de yapım süresi oldukça uzundur. Bunların farklarına ayrı bir yazıda değineceğim.

Kişisel ya da şirket, marka web sitenizi profesyonel bir şekilde yaptırmak ya da yapmak için seçtiğiniz alt yapı ve buna bağlı tasarım, işlevsellik, kullanıcı deneyimi gibi birçok noktayı da göz önünde bulundurmanız gerekir. İşte wordpress tam da bu noktada ihtiyacınızı karşılayan belki de sonsuz seçenekli bir alt yapı.

WordPress hazır birçok şablon yani tema ile onları düzenleyip profesyonel bir web sitesi hazırlanmasını sağlayabilir. Burada düzenlemekten kastım bu işi öğrenip çok basit temaları siz dahi yapabilirsiniz. Ancak benim burada anlatacağım kapsamlı, yazılımcı, tasarımcı, ux sorumlusu hatta e-ticaret uzmanı gibi kişilerle ortaya çıkabilecek projeler yapabilmek.

Şöyle bir akış bu süreci anlamanıza yardımcı olabilir.

  1. Öncelikle nasıl bir site istediğinizi hayal edin, bunu yaparken temalara göz atıp işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Temalara kategori bazlı bakmanız sitenizin yer alacağı sektördeki temalar hakkında bilgi verir. Örneğin ThemeForest‘taki e-ticaret yani woocommerce temaları incelemek isterseniz şuradan buyurun
  2. Temaları seçerken siteyi birlikte yapacağınız kişi ya da kişilerden fikir almanızda hatta onlarla planlama yapmanızda yarar var. Seçtiğiniz bir tema yapmak istediğiniz özellikleri karşılamayabilir.
  3. Temanızı seçip satın aldıktan sonra kodların yer aldığı bir döküman indirirsiniz. Ve yazılımcı bu kodlar üzerinden çalışmaya başlar. Sizin o arada sitenin planını çıkarmanız, site haritası, görsel ve metin yerleşimi gibi tüm stratejik planlamaları yapmanız ve bunu yazılımcıya sunmanız gerekir. Bu noktada işin kapsamına göre benim gibi tasarımcı ve ux tarafında çalıştığınız kişilerle de beyin fırtınası yapıp eşsiz siteler ortaya çıkabilirsiniz.
  4. Tema seçerken demosundan neler sunduğunu, aklınızdaki görsel yerleşimi bu tema ile nasıl yapacağınıza sıkı çalışmakta yarar var. İlk projelerinizde bu zor olabilir ancak site tasarımı ve kullanıcı deneyimi kısımlarına kafa yorarsanız oldukça yararlı olur. Siteyi planlarınıza göre domaininize yerleştirecek yazılımcı ile site bitiminde ölçüm ve analiz toollarının kurulumunu konuşmayı unutmayın!

WordPress Siteleri Basit midir? Sadece blog mu yapabilirim?

Kesinlikle hayır! Bugün dünyada büyük şirketler bile bu sınırsız arayüz ve yapı sunan wordpress ile kurumsal web sitelerini hazırlıyor. Blog için de oldukça uygun.

Web site kategorisi ve site yapımı çok geniş bir alan olduğu için bu konuda yeni yazılarım devam edecek.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz