Clubhouse nedir? Nasıl Kullanılır?
Clubhouse nedir? Nasıl Kullanılır?

Son bir haftadır özellikle Twitter’da belli bir kullanıcı kitlesi tarafından kullanılıp tavsiye edilen yeni sosyal ağl Clubhouse’u ben de 1 haftadır kullanıyorum. Bu yeni ses tabanlı sosyal ağı gelin yakından inceleyelim.

Clubhouse nedir?

Clubhouse ses tabanlı bir sosyal medya uygulaması. Marka kendisini kişilerin hikayelerini ve fikirlerini anlatmalarına, derin arkadaşlıklar kurmalarına ve dünyanın her yerinden ilginç insanlarla tanışmalarına olanak sağlayan ses tabanlı bir sosyal ağ olarak tanımlıyor.

Türkiye’de eski friendfeed, MIRC gibi çeşitli uygulamalarında hatırlanmasına sebep oldu. Özellikle kendi takip ettiğim ağırlıklı bizim sektörden insanların kullandığını gördüğüm uygulamanın aslında hedef kitlesi ve dünyadaki kullanımı oldukça geniş. Dolayısıyla belli bir sektöre hitap ettiğini asla söyleyemeyiz. Ancak Türkiye’de dijitali hızlı benimseyen insanlar olarak genelde ajans, yazılımcı gibi meslek grupları ilk aktif topluluk diyebiliriz. Bu zamanla değişecek ve yayılacaktır.

Clubhouse nedir? Nasıl Kullanılır?
Clubhouse nedir? Nasıl Kullanılır?

CEO Paul Davison, Clubhouse’un şu an haftalık aktif 2 milyon kullanıcısı olduğunu söyledi. (techcrunch.com)

Clubhouse temelde farklı alanlarda chat odalarının olduğu, takip ettiğiniz kişilerin planladığı ve katıldığı yayınları görüp katılabildiğiniz, kendiniz yayın oluşturabildiğiniz, insanları davet ederek ortak yayınlar yapabildiğiniz bir sosyal ağ olarak şimdiden kendini çok sevdirdi diyebilirim.

Clubhouse’a nasıl üye/kayıt olunur ve davetiye nasıl alınır?

Şimdilik Clubhouse sadece davetiye ile üye alıyor. Her üyeye 2 davet hakkı sunmuşlar ve davet edebilmeniz için kişinin telefondaki rehberinizde olması gerekiyor. Birisi sizi davet etmeden uygulamaya üye olabilir ve kullanıcı adınızı alabilir ve beklemeye geçebilirsiniz. Siz üye olduğunuzda yine rehberinizdeki kişiler eğer uygulamayı kullanıyorsa onlara bildirim gidiyor ve sizi o an da davet edip içeri alabiliyorlar.

Ek olarak Clubhouse’un şu an sadece iOS kullanıcıları için kullanımda olduğunu belirtelim.

Clubhouse güvenli mi?

Aslında Whatsapp iznini bu kadar konuştuğumuz özellikle ses kayıt güvenliğini çokça tartıştığımız bu dönemde bu uygulamanın böyle yayılması kullanıcılara bile tuhaf gelmiş olabilir. Uygulama güvenliği ile ilgili bilgi verecek bir meslek grubunda değilim ancak Clubhouse seslerin kaydedilmediğinin ve saklanmadığının altını çiziyor. Yaptığınız ya da dinlediğiniz yayına da zaten sonra ulaşamıyorsunuz.

Clubhouse Neden Sevildi?

Bence pandemi döneminde özlediğimiz arkadaş ve sohbet ortamı bu uygulamanın tutmasında büyük etken. Evet zoom toplantıları yaptık ancak bunun işleyişi hem farklı hem de insanların yaptığı yayın / toplantılara katılma fırsatı verdiği için yeni insanlar tanımak için de bence harika!

Clubhouse nedir? Nasıl Kullanılır?
Clubhouse nedir? Nasıl Kullanılır?

Ben özellikle yabancı dildeki odalara katıldım ve takip ediyorum. Yabancı dil üzerinde daha fazla konuşma ihtiyacım olduğu için dil üzerine açılmış hesapları takibe aldım. Özetle sadece teknoloji alanında gibi asla düşünmeyin. Özellikle yabancı ülkelerde çok farklı alanlarda açılmış hesaplar ve sohbetler mevcut.

Clubhouse ne kadar yatırım aldı? Hisseleri ne durumda?

Clubhouse birden bu kadar insan kullanıp haber olunca haliyle hisse ve yatırım durumu da merak edildi. Clubhouse 2020 Mayıs’ta 10 milyon dolar yatırım almış. Geçtiğimiz haftalarda CNBC de yapılan habere göre de şu an 100 milyon dolar bir değerleme konuşuluyor. Clubhouse’un hisseleri henüz halka açık değil ve değerleme noktasında da bu hızlı büyümesinden güzel bir sonuç alacağı yabancı sitelerde de tartışılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz