Pazarlama ya da sosyal medya üzerine kitapları seçerken fazla seçici olduğum söyleyebilirim. Çok işe yarar kitapların dışında sektörde alıntılarla dolu kitaplar ne yazık ki var.

Bu kitabın notlarını sizlerle paylaşmak için bitirmeyi bekleyemedim. Scott Stratten’i bu yıl Digital Age Summit’e dinleyip kendimi çok şanslı hissetmiştim. Hemen Sosyal Medyada Yapılan Müthiş / Vasat İşler kitabını aldım hatta ona imzalattım. Kitabın bir yönünde vasat diğer yönünde ise müthiş işler anlatılıyor. Kitabın adında sosyal medya geçtiğine çok bakmayın, genel pazarlama ve iş yönetimi üzerine de çok güzel fikirlerini aktarmış Scott.

İşte kitabın başında hemen aldığım notlar:

  • Ürün ve hizmetinizle ilgili şikayet eden müşterileriniz için şunu unutmayın;

             Şikayet eden çoğu insan sadece onaylanmak, birilerinin onları dinlediğini ve anladığını hissederek ayrılmak ister. (Bu kısmı okuduğumda çok etkilendim, bana göre müşteri hizmetleri yönetiminin altın ve en basit kuralı bu! Üstelik gerçekleştirmeniz için dev maliyet kalemlerine ihtiyacınız yok. Sosyal medyada hakkınızda şikayet yağdıran müşterilerinize mutlaka dinlediğinizi hissettirin!)

  • Şirketinizde herkesin eline bir marka değneği vermeliyiz; herkez bir pazarlamacıdır.
  • Her bir çalışan marka elçiniz, pazarlamacınız ve şirketinizin yüzüdür.
  • Başkalarına müthiş olmaları için ilham vermelisin ve kendin de müthiş olmalısın.
  • Sadakat plastik kartlarla sağlanmaz; heyecan verici deneyimlerle sağlanır.
  • Sosyal medya çok fazla noktada var olmak değildir. Bulunduğunuz yerde hayranlık uyandırmaktır.

Bu notlar kitabın ilk kısımda hızlıca kenara yazdıklarım :)