Bu kadar insanın olduğu yerde haliyle sorular, fikirlerde çok sayıda ve farklı olabiliyor. Gün geçmiyor ki “Sosyal medyada birgün bitecek” diyerek arkasına yaslanan ve bundan mutlu olan insanlar çıkmasın. Çıksınlar da zaten.. Çıksınlar ki biz anlatıp kendimizi ifade etmenin özgürlüğünü yaşayalım. Uzun uzun yazılarda yazılabilir bu konu üzerine, eminim vardır da. Ben 2-3 cümle karaladım bu sefer..
 
Sosyal medya bir reklam türüdür, aracıdır, tüketiciyi tanımak ve ona ulaşmak için muhteşem fırsatlar yaratır. Kişi ya da marka olsun gerçek anlamıyla nimetlerinden yararlananlar başarıya ulaşır.
 
İnsanlar, ürünler ve hizmetler varolduğu sürece reklam ölmez. Sadece kanalı değişir, formu değişir, içeriği çeşitlenir yani tüketicinin ihtiyacı neyse bunu farkeden pazarlamacı onu yakalayacağı yere, uygun mesajla gider, gitmeli (yapabilen az olsa da olması gereken budur). Pazarlama da, reklam da bunun üzerine kuruludur zaten. Son 5 yıldır bunun adı sosyal medya çünkü milyonlar orada ve onları yakalamak mümkün. Yakalamak için bineceğin otobüs numaralarına her geçen gün yenisi eklensede, belli.
 
Eee daha neyi tartışıyoruz? Bundan 5 yıl sonra ne olur hep birlikte görürüz, sosyal medyanın geleceğini. Önemli olan ihtiyaçları tanımlamak ve ona odaklanmak. Sosyal ağlardan da insanlar sıkılacak bir gün, o zaman da başka ihtiyaçları olacak. Sen de buna odaklanacaksın sevgili pazarlamacı/iletişimci/sosyal medyacı..
 
Fatmagül Güzel
 
sosyal-medya-beyin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz