Sosyal ağlar haber paylaşımı açısından hayatımızda oldukça önemli bir yere sahip. Artık çoğumuz Twitter trendlerinden  o günün gündemini takip edebiliyoruz. Öyle ki Twitter ve diğer ağlarda önemli haberler, haber sitelerinden önce yer alıyor.

Dün başbakan tarafından açıklanan “Çılgın Proje” kısa sürede Türkiye’de trendler arasına girdi. Binlerce kişi  #cilginproje hashtag’i ile düşünceleri paylaştı, paylaşmaya da devam ediyor.

Marketing Türkiye ‘de yer alan habere göre;

İstanbul projesinin açıklandığı andan itibaren geçen 24 saatte sosyal paylaşım sitelerinde toplam 14.365 değinme tespit  edildi. Bunların yüzde 73’ü sadece haberi paylaşmakla yetinirken, yüzde 27’si projeyle ilgili yorum yaptı. Yorumların yer  aldığı değinmelerin ise yüzde 86 gibi hayli yüksek bir oranı olumsuz görüşlerden oluştu. Ekşi Sözlük, Uludağ Sözlük ve  İTÜ Sözlük’te olumsuz görüş sunanların oranı ise yüzde 90.

Olumsuz yorumlarda doğaya verilecek zarar, seçim öncesi rant ve deprem endişesi başı çekerken, olumlu yorumlarda bulunanlar ise ağırlıklı olarak projenin istihdam artışı ve İstanbul Boğazı’nın trafiğinin azalmasına katkı sağlayacağını savundu.

Araştırmadan da anlaşılacağı üzere sosyal medya çok güçlü, özgür bir topluluğu temsil ediyor. İnsanlar fikirlerini kimi zaman 140 karaktere sığdırmaya çalışsada, o an düşündüklerini rahatça ifade edebiliyorlar. Ve sosyal medya bugün güçlü bir haber kaynağı, bir an da milyonlarca kişiye ulaşma imkanı bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz