Dijital pazarlama kitaplarına olan ilgi de özellikle son yıllarda hızlı bir şekilde artıyor. Kariyeriniz için doğru kaynağı seçmek ne yazık ki biraz zor. Herkesin sosyal medya uzmanı ya da dijital pazarlamacı olmaya çalıştığı bir ülke haline gelirken, aynı zamanda herkesin sosyal medya kitabı yazmaya niyetlendiğini de görüyorum.

Bu yazım çok okunduğu için Haziran 2020 itibariyle güncelleyip birkaç kitap daha ekledim.

Bu alanda çalışan ya da çalışmak isteyen kişilere tavsiyem öncelikle mutlaka birkaç temel pazarlama kitapları okumaları oluyor. Pazarlama biliminin temelini bilmeyen kişilerin dijital pazarlama ve sosyal medya iletişiminde yeterli düzeyde olacağını, ilerleyeceğini pek düşünmüyorum. Neticede bir pazarlama kanalı olan dijital ve sosyal medya kanallarında yapılacak iletişimde yine hedefimiz tüketici ve yaptığımız faaliyet pazarlama, iletişim ve satış. İşte temel pazarlama bilgisi de tam burada devreye giriyor.

A’dan Z’ye Pazarlama – Philip Kotler

Philip_Kotler-A_dan_Z_ye_Pazarlama_kitabi

 

Pazarlama duayeni Philip Kotler’in kitaplarından pazarlamacı olup da okumayan var mıdır bilmiyorum.  A’dan Z’ye Pazarlama kitabını üniversiteyi bitirdiğim 2009 yazında pazarlama yüksek lisans mülakatına  hazırlanırken okumuştum. Anlayacağınız üzere 101 yani temel seviye bir pazarlama kitabı. Özellikle  pazarlamaya dair pek bilgisi olmayan, bu alana yeni girecek kişilere tavsiye ederim. Kitap içeriğinde temel  pazarlama terimleri anlatılıyor, Halkla İlişkiler’in ne demek olduğu gibi. 1 günde bitebilecek ve size birçok konuda fikir verebilecek, temel kavramlara yabancı kalmanızın önüne geçebilecek bir kitap.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Temel Pazarlama Kitapları 

Dijital pazarlama – sosyal medya üzerine kariyer yapacak kişilere ilk tavsiyem temel bir pazarlama kitabı okumaları oluyor. Bu alanda yeni kariyere başlayacak kişilerden hem blogum üzerinden hem de sosyal medya hesaplarım üzerinden çok soru alıyorum. Soru soranlar ise genellikle mühendislik okumuş ya da birkaç yıl farklı sektörlerde çalışmış kişiler. Sanırım ben de mühendislik okuduğum için daha çok soru alma sebebim bu :)

Temel Pazarlama İlkeleri – İsmet Mucuk

pazarlama_ilkeleri_kitap

Pazarlama biliminin temellerine ait bir kitap. Üniversitelerin çoğunda da okutulduğunu biliyorum. Kitabı detaylı incelemenizi ve ciddi bir eğitim kaynağı olarak değerlendirmenizi öneririm.

Temel pazarlama bilgisi bu işin bence olmazsa olmazı. Bu bilginin eksikliğinde sektörde hızlı ilerleyemediğiniz gibi, bu bilgi açığını kapadığınız zamanda çok hızlı yol alabileceğinizi söyleyebilirim. Benim bu konuda avantajım mühendislik eğitimi üzerine İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde Tezli Pazarlama yüksek lisansı yapmak oldu. Eğitim boyunca hem temel pazarlama, satış, reklam kitapları okuyup hem de sektörel kitaplardan yararlandık. Temel eğitim kitapları gerçekten önemli ve yararlı. Pazarlama dünyasının temeline ait bilgi sahibi olmak, üzerine koyacağınız dijital medya bilgisi ve tecrübesiyle hızlı ve sağlam bir yol almanızı sağlıyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın

Yine yüksek lisans yaparken tüketici davranışı dersinde okuduğumuz bir diğer önerdiğim kitap;

Tüketici Davranışı ve Pazarlama Stratejileri – Erdoğan Koç

tuketici-davranisi-ve-pazarlama-stratejileri-kitap

Kitabın son baskısını incelemek ve satın almak için tıklayın

Bu kitabı da yine pazarlama yüksek lisansında Tüketici Davranışı dersinde okumuştuk. Benim okuduğumun üzerine güncel baskısını da linkte paylaştım. Yüksek lisans  boyunca en çok yararlandığım kitap oldu diyebilirim. Pazarlama stratejisi dediğimiz kavramı tam olarak anlamanızı sağlıyor öncelikle. İlginç bir etkisi olan bir kitap diyebilirim. Gerçek anlamda kitabı okuduktan  sonra hep ifade etmeye çalıştığım “pazarlama kafasıyla düşünmek-yaşamak” (bu benim tanımım gülmeyin :) )  konusunda büyük katkısı var. Üzerine dijital ve sosyal medyaya da kafa yorduğunuzda bence merdivenleri  hızla çıkmaya hazırlanın.

Pazarlama bilimine biraz daha kafa yorup, detaylı incelemek isterseniz Prof. Dr. Mehmet Karafakioğlu’nun Uluslararası Pazarlama Yönetimi kitabını özellikle pazarlama vaka ve örnek çalışmaları da içerdiği için tavsiye ederim.

Her Pazarlamacının Okuması Gereken Kitap; İknanın Psikolojsi

İknanın Psikolojisi Kitabı
İknanın Psikolojisi Kitabı

İknanın Psikolojisi kitabı eski ve bence her pazarlamacının mutlaka okuması gereken bir kitap. Kitap pazarlamanın yanında aslında hayatımın boyunca insanları ikna etmemiz gereken tüm döngülere ışık tutuyor. Kitabın önsözünde etkileyen cümlelerden biri şu;

“Herkes yaptığı için doğru varsayılan bir davranış, gerçekte doğru mudur, yoksa bizi öyle düşünmeye yönelten, herkesin ortak tavrı mıdır?”

Bu cümle özellikle günümüzdeki ifluencer pazarlamasından marketlerin içinde hızla alışveriş yapan tüketiciyi anlamaya kadar uzanabilir. Kitabı okumanızı şiddetle öneriyorum.

Kitabın genişletilmiş ve son baskısını incelemek ve satın almak için tıklayın

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz