Menu
OKUMA

Dijital Pazarlama Kariyerinizde Okumanız Gereken T...

Dijital Pazarlama Kariyerinizde Okumanız Gereken Temel Pazarlama Kitapları

Dijital pazarlama kitaplarına olan ilgi de özellikle son iki yıldır hızlı bir şekilde artıyor. Kariyeriniz için doğru kaynağı seçmek ne yazık ki biraz zor. Herkesin sosyal medya uzmanı olmaya çalıştığı bir dünyada herkesin sosyal medya kitabı yazmaya niyetlendiğini de görüyoruz.

Bu alanda çalışan ya da çalışmak isteyen kişilere tavsiyem mutlaka birkaç temel pazarlama kitapları okumaları oluyor. Pazarlama biliminin temelini bilmeyen kişilerin dijital pazarlama ve sosyal medya iletişiminde yeterli düzeyde olacağını pek düşünmüyorum. Neticede bir pazarlama kanalı olan dijital ve sosyal medya kanallarında yapılacak iletişimde yine hedefimiz tüketici. İşte temel pazarlama bilgisi de tam burada devreye giriyor.

A’dan Z’ye Pazarlama – Philip Kotler

Philip_Kotler-A_dan_Z_ye_Pazarlama_kitabi

 

 

Pazarlama duayeni Philip Kotler’in kitaplarından pazarlamacı olup da okumayan var mıdır bilmiyorum.  A’dan Z’ye Pazarlama kitabını üniversiteyi bitirdiğim 2009 yazında pazarlama yüksek lisans mülakatına  hazırlanırken okumuştum. Anlayacağınız üzere 101 yani temel seviye bir pazarlama kitabı. Özelllikle  pazarlamaya dair pek bilgisi olmayan, bu alana yeni girecek kişilere tavsiye ederim. Kitap içeriğinde temel  pazarlama terimleri anlatılıyor, Halkla İlişkiler’in ne demek olduğu gibi. 1 günde bitebilecek ve size birçok  konuda fikir verebilecek bir kitap.

 

Temel Pazarlama Kitapları 

Dijital pazarlama – sosyal medya üzerine kariyer yapacak kişilere ilk tavsiyem temel bir pazarlama kitabı okumaları oluyor. Bu alanda yeni kariyere başlayacak kişilerden hem blogum üzerinden hem de sosyal medya hesaplarım üzerinden çok soru alıyorum. Soru soranlar ise genellikle mühendislik okumuş ya da birkaç yıl farklı sektörlerde çalışmış kişiler. Sanırım ben de mühendislik okuduğum için daha çok soru alma sebebim bu :)

 

Temel Pazarlama İlkeleri – İsmet Mucuk

pazarlama_ilkeleri_kitap

Pazarlama biliminin temellerine ait bir kitap. Üniversitelerin çoğunda da okutulduğunu biliyorum. Kitabı detaylı incelemenizi ve ciddi bir eğitim kaynağı olarak değerlendirmenizi öneririm.

Temel pazarlama bilgisi bu işin bence olmazsa olmazı. Bu bilginin eksikliğinde sektörde hızlı ilerleyemediğiniz gibi, bu bilgi açığını kapadığınız zamanda çok hızlı yol alabileceğinizi söyleyebilirim. Benim bu konuda avantajı mühendislik eğitimi üzerine İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde Tezli Pazarlama yüksek lisansı yapmak oldu. Eğitim boyunca hem temel pazarlama, satış, reklam kitapları okuyup hem de sektörel kitaplardan yararlandık. Temel eğitim kitaplarının gerçekten yararlı olduğunu söylemeliyim. Pazarlama dünyasının temeline ait bilgi sahibi olmanın da üzerine koyacağınız dijital medya bilgisi ve tecrübesiyle büyük katkı sağladığını farkettim. Pazarlama yüksek lisansında okuduğum kitaplardan bazılarını bu yazıda da önermek isterim.

 

Tüketici Davranışı ve Pazarlama Stratejileri – Erdoğan Koç

tuketici-davranisi-ve-pazarlama-stratejileri-kitap

 

 

Bu kitabı da yine pazarlama yüksek lisansında Tüketici Davranışı dersinde okumuştuk. Yüksek lisans  boyunca en çok yararlandığım kitap oldu kendisi. Pazarlama stratejisi dediğimiz kavramı tam olarak  anlamnızı sağlıyor öncelikle. İlginç bir etkisi olan bir kitap diyebilirim. Gerçek anlamda kitabı okuduktan  sonra hep ifade etmeye çalıştığım “pazarlama kafasıyla düşünmek-yaşamak” (bu benim tanımım gülmeyin :) )  konusunda büyük katkısı var. Üzerine dijital ve sosyal medyaya da kafa yorduğunuzda bence merdivenleri  hızla çıkmaya hazırlanın.

 

Uluslararası Pazarlama Yönetimi kitap

Pazarlama bilimine biraz daha kafa yorup, detaylı incelemek isterseniz Prof. Dr. Mehmet Karafakioğlu’nun Uluslararası Pazarlama Yönetimi kitabını özellikle pazarlama vaka ve örnek çalışmaları da içerdiği için tavsiye ederim.

 


BENZER YAZILAR

  1. alper

    10 Şubat

    yazı için teşekkür ederim: A’dan Z’ye Pazarlama – Philip Kotler kitabını okumam için bana verir misin :(

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
Fatmagül Güzel