Bu konuda hem Google’dan yüksek bir arama trafiği alıyorum hem de Linkedin gibi sosyal ağlardan çokça soru alıyorum. Sektördeki eğitim programlarını biraz ince eleyerek gözlemleyen biri olduğum için burada biraz bu konu üzerinde durmak istedim.

Dijital pazarlama yüksek lisansı yapmalı mıyım? sorusuna kendinize soruyorsanı hemen peşine şu soruları da sorun;

 •  Öncelikle neden bu kritik kavşağa geldiniz? Mesleğinizi mi değiştirmek istiyorsunuz yoksa bu alanda uzmanlaşmak için mi istiyorsunuz?

Bu soru oldukça mühim ve kariyerinizi etkileyen bir basamak. Eğer mesleğinizi değiştirmeye karar verdiyseniz bu kararda çok emin olmalısınız. Yüksek lisans programları (hangi alan olursa olsun) yoğun proje ve seminerlerle ilerleyeceği için sizden oldukça vakit çalar. Hele benim gibi tezli bir program seçerseniz iş hayatıyla birlikte yorulacağınız geceler sizi bekliyor olacak.

Diyelim ki mesleğinizi bu alana kaydırmak istiyorsunuz. Öncelikle elinizde bu alanda sizi ön plana çıkarabilecek, gizli bir silahınız var mı? Bunlar daha önce katıldığınız seminerler, staj tecrübesi ya da hali hazırda ilgi gösterdiğinizi belli eden bir blogunuz olabilir. Eğer hiç bu alanla daha önce ilişkiniz yoksa sektördeki arkadaşlarla görüşüp bilgi almanızı öneririm. Ben bu konuda oldukça detaylı cevap vermeye her zaman önem veriyorum. :)

Diğer seçenek ise bu alanda uzmanlaşmak için yüksek lisans düşünen arkadaşlar. Sizlerin zaten bir temeliniz olduğundan programları çok detaylı incelemenizi tavsiye edeceğim. Zaten sektördeki eğitmenleri, eğitim programlarını az çok biliyorsanız işiniz çok da zor değil. Bu konuda bilgisi olmayanlar ise birebir eğitim programlarına başvuracakları kurumun, eğitim program sorumlusuyla görüşmelerini öneririm. Zaten devlet üniversitelerinde henüz Dijital Pazarlama üzerine yüksek lisans programı bulunmuyor. Vakıf üniversitelerinin yoğun rağbet ettiği bu alanda size detaylı bilgi vermek için yardımcı olacaklardır.

Her iki koşulda da bu eğitim programına gerçekten ihtiyacınızın olup olmadığını özümsemeniz çok önemli. Bunu biraz daha açarsak, bunlar ne yazık ki maliyetli eğitim programları. Bu işi orada öğrenmek için gidecekseniz bence en az 5-6 kez daha düşünmeniz gerekiyor. Onun yerine size doğrudan bir ajansa gidip mutfağa girmenizi öneririm çünkü. Eğitim programları size temel bilgiler ve bu bilgilerle düşünme becerisi kazandırmaya çalışır. Ama bu bilgileri sahada görmeniz size daha hızlı adım attırır.

Ben dijital pazarlama üzerine yüksek lisans yapmadım. Açıkçası yapmak istemedim, düşünmedim. Genel Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimimi İstanbul Üniversitesi‘nde tamamlıyorum. Neden genel pazarlama derseniz, bu alan çok yönlü düşünme becerisi gerektiren bir alan. Temel tüketici davranışı psikolojisini bilmeden üzerine dijital iletişimi anlamak çok sağlıklı olmaz. Bu sebeple bu alana girecek arkadaşlara ilk tavsiyem genel bir Pazarlama Yönetimi kitabı okumalarıdır. Pazarlamanın ne olduğunu iyi kavramak, altındaki bilim dallarını anlayabilmek ve tüketici-marka ilişkisini genel anlamda çok iyi benimsemek size ciddi fark yaratır. Marka tarafındaki müşterilerinizle daha iyi bağ kurmanızı, son tüketici olan sosyal ağ kullanıcılarının beklentilerini ve bunları dijitalde nasıl kullanacağınızı daha iyi anlama fırsatı sağlar. Yani kendinizi sadece dijital pazarlama ya da sosyal medya programlarınla kısıtlamamanızı da öneririm.

Benim şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Her zaman aklınıza takılanları sorabilirsiniz. Severek yardımcı olurum :)

 

4 YORUMLAR

 1. Biraz daha detay bekliyoruz Fatmagül. Hangi yollardan geçtin. Hangi sınavlara girdin. Mülakatlar nasıl geçti. Tavsiyelerin neler adaylara? gibi soruların cevaplarını bekliyoruz.:)

 2. Merhaba Melih, yüksek lisans eğitimi için bazı sınavlar okullara göre değişsede temelde ihtiyacın olan ALES ve yabancı dil sınavlarından birine girmek. Boğaziçi üniversitesi gibi okullar GMAT gibi sınavlarda isteyebiliyor.

  ALES için tavsiyem biraz hazırlanıp girmen, ÖSS bilgilerin taze ise ya da sayısal yönün kuvvetlliyse çok zorlanmayacağın bir sınav. Yine de son 2 yılı çözüp başka denemeler ile desteklemende yarar var.

  Yabancı dil sınavını okulların kendisi de yapabiliyor, ya da TOFEL, ÜDS ve KPSS gibi sınavlar ile yetkinlik dereceni belli etmen gerekiyor. Ben İstanbul Üniversitesi’nin kendi yabancı dil sınavına girmiştim.

  Adaylara en büyük tavsiyem mülakata sıkı hazırlanmaları :) Pazarlama dalına başvuracaksa bir Pazarlama Yönetimi ya da Philip Kotler’in A’dan Z’ye Pazarlama isimli en temel kitabını okuyup gitmekte yarar var. Ben Kotler’in kitabıyla hazırlandım :) Bunun yanında temel sorular var, neden yüksek lisans yapmak istiyorsun gibi. Burada unutulmaması gereken mülakata giren hocalar öz. devlet üniversitelerinde seni doğrudan akademik çalışma yapacak öğrenci gözüyle bakıyorlar. Stratejik cevaplar hazırlaman da yarar var. Önerilerim temelde böyle, bir de devlet üni. mülakatları biraz daha sert geçer ;) Umarım yararlı olmuşumdur. Başarılar dilerim.

  • Bugün bloguma gelen backlinkleri kontrol ederken denk geldim. 2013 yılında sana yüksek lisansı sormuşum. Aradan 7 sene geçmiş. Bu süre içerisinde bende yüksek lisansımı tamamladım. Sanırım bende kendi tecrübelerimi kaleme almalıyım bu konuda. :)

 3. Hocam daha detaylı ve içerikleri bol yazılarınızı bizim gibi yeni bu yola girmiş öğrencilere,genç arkadaşlara yön vermesi umuyduyla bekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz