Instagram bugün yayınladığı 7.0 güncellemesi ile kullanıcılarına yeni bir arama deneyimi sunuyor. Instagram’ın blogunda açıkladığı ve uygulama merkezlerine gelen güncelleme ile artık kullanıcı hesabı, etiket-hashtag ve ve lokasyon bazlı olmak üzere daha filtrelenmiş bir arama deneyimi yaşayacağız. Bu arama deneyiminin yanında karşılaşacağımız sonuçlarda ise farklı gelişmeler bizi bekliyor!

Instagram yaptığı bu güncelleme ve arama deneyimi ile özellikle keşfet bölümüne dikkat çekiyor. Real-time yani gerçek zamanlı bir arama deneyimi sunacak olan Instagram’ın, özellikle büyük katılımlı etkinliklerde ya da özel günler gibi anlarda kullanıcılarının tüm dünyada olan biteni yakından takip etmesini sağlayacak. Aynı zamanda size yakın olan gelişmeleri de keşfet bölümünde anlık olarak takip edebileceksiniz. Tabii biz bu yeniliklerden Türkiye olarak sadece lokasyon bazlı arama özelliğinden yararlanabiliyoruz. Yazımda da bahsedeceğim yeni keşfet özellikleri şu an için ABD kullanıcılarına açık.

Keşfet yani arama kısmının yeni hali şöyle;

instagram_anlik_arama_ozelligi_kesfet

Arama yaptığımızda bizi en doğru sonuçlara ulaştırmak için de iyi bir geliştirme. Özellikle etkinlikler sırasında kullanıcıların gerçek zamanlı takip etmesi açısından büyük kolaylık sağlayacaktır. Keşfet bölümünde dilerseniz sadece lokasyon ya da eski halinde olduğu gibi kullanıcı ya da hashtag arayabilirsiniz.

Lokasyon bazlı arama özelliğini kullanmak isterseniz lokasyon ikonuna gelip aradığınız mekanla ilgili bir kelime yazmanız yeterli. Örneğin ben Sarıyer’de yaşıyorum ve Big Chefs’i arama istedim. Sonuçlar şöyle;

instagram_lokasyon_bazli_arama

Instagram’ın yeni güncellemesiyle Türkiye olarak deneyimleyemediğimiz büyük bir yeniliği bulunuyor. Bu da keşfet bölümünde sergilenen fotoğrafların özel koleksiyonlardan, dikkat çeken hashtag ve yerlerden seçilerek karşımıza çıkacağı. İşte bir süre kavuşacağımız keşfet ekranı!

instagram_yeni_kesfet_ozelligi_

Bu yeni keşfet bölümünde Instagram’ın seçtiği özel koleksiyonları en güncel şekli ile izleme fırsatı bulacağız. Bu özellikle hızlı tatil planlarında oldukça işe yarayacak gibi duruyor! Aynı zamanda büyük konser ve etkinliklerde hangi hashtagle yazmışlar gibi bir arama derdine de düşmemek güzel olabilir. Zaten yakınındaysak doğrudan popüler içeriklerden haberimiz olacağı gibi aramak istersek de daha güncel sonuçlarla karşılaşacağız. Aynı zamanda bu yeni lokasyon bazlı arama özelliği ile o mekanın popüler fotoğraflarına da ulaşabileceğiz.

instagram_mekani_arama

En sevdiğim sosyal ağ Instagram olduğuna göre bu habere en çok sevinenlerden biriyim ve yeni keşfet deneyimine kavuşmak için sabırsızlanıyorum!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz