İnteraktif Pazarla Zirvesi’nin bu yıl bir gününe katılma fırsatı yakaladım. İşte İPZ 2012’den aldığım notlar,
Youth Republic Ajans Başkanı Serhat Gürcü’nün oturumunda gençlerle yaptıkları araştırmalardan güzel sonuçlar paylaşıldı.
  • Gençlerin satın alma kararında en etkili wom ve deneyim. Yani gençlere konuşuyorsanız, gençlerin arkadaşlar ve çevresi hedefiniz.
  • Gençlik grubu festivallerinden en çok liseliler etkileniyor. Markaların üniversitelerin bahar festivallerinin yanında liseliler için de  çalışmalar yapması şart. Bunun örneklerine ilk aklımıza gelen Vodafone’un liseler arası müzik yarışması.
  • Ürünlerini hiç kullanmayıp, şenliklerden sonra kullanan gençlerin oranı %23. Gayet değerlendirilmesi gereken bir oran bence.
  • Diğer önemli bir noktada şenliklerdeki çalışmaların bütünsel iletişimi ne kadar kullanması gerektiği. Marka ünlüyü tüm iletişiminde ve etkinlikte kullanırsa markanın sponsorlukta hatırlanma payı %33’ten 70’lere çıkıyor. Vodafone’un Şebnem Ferah’lı etkinlikleri yine güzel bir örnek.
Socialbakers CEO’su Lukas Maixner Türkiye pazarına yönelik data ve yapılan çalışmaları paylaştı.
Yaptıkları bir araştırmaya göre sektörlerin hangi mecralarda ne kadar var olmaları gerektikleri yönünde sonuçlar elde etmişler. Eğer medya sektöründeyseniz var olmanız ve aktif kullanmanız gereken ilk mecra Twitter. Telekom ve FMCG sektörleri için ilk durak ise Facebook.
Lukas, iyi bir içeriğin daha fazla bağlılık yarattığını ve daha hızlı yayıldığını gösteren çeşitli rakamları da bizlerle paylaştı.
Hepsiburada.com’un beklediğim Dünyada ve Türkiye’de E-Ticaret Nereye Gidiyor? oturumunda ise paylaşan şu video ise yakın geleceği biraz olsun gösterir nitelikte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz