“Mobil pazar nereye gidiyor?” diyorsanız işte cevabı! Digital Age Summit 2012’de Vodafone’un gerçekleştirdiği “Oyunun Yeni Adı: Mobil Ticaret” oturumundan muhteşem datalar!
Türk kullanıcıların mobilden internete bağlanma oranı %48. Son zamanlardaki akıllı telefon reklamlarının sebebini şimdi daha iyi anlıyorsunuz değil mi? :)
Kullanıcılar mobil olarak günde ortalama 10 saat herhangi bir cihazdan mutlaka bağlantı kuruyor.
Sosyalden vazgeceğime tvden vazgeçerim diyen kullanıcı oranı ise %61.
Cep telefonu kullananların;
%60’ı uyurken telefonunu yanında,
%91’i 1 metre uzağında tutuyor.
İlginç datalardan birisi ise cep telefonunu kaybedeceğine evlilik yüzüğünü kaybetmenin daha iyi olacağını düşünen kullanıcı oranı %20 :) Yine telefonu yerine nüfus cüzdanını kaybetmenin daha iyi olduğunu düşünen kitle de oldukça yüksek, %33.
Cüzdanını kaybeden insanlar bunu ortalama 26 saatte fark ederken, cep telefonunu kaybedenler ortalama 68 dakikada fark ediyor.
Cep telefonunun bu kadar önemseyen kitle ne kadar büyük derseniz, Türkiye’de mobil kullanıcı büyüklüğü şöyle,
66 Milyon GSM abonesi, bu Türkiye nüfusunun %66’sına denk geliyor. Bu kullanıcıların 37.7 Milyonu 3G abonesi.
mobil_ticaret_ Ticaret ve mobil pazarın ilişkisi ile ilgili birkaç çarpıcı data;
 Akıllı cihazları kullananların %51’i mobil alışverişe istekli, bu e-ticaret yapan   markalar için büyük önem taşıyor. Mobil cihazlara uygun app geliştirmek,  arayüzlerinin mobile uyarlanması oldukça önem taşıyor.
 
E-ticaret yapan markaların yanında fiziksel mağazalar için de  mobil oldukça önemli. Kullanıcıların % 31’i mağazaiçi alışveriş sırasında mobilden bağlanarak yorumlara bakıyor. Burada karşılaşacağı kötü yorumlarla satın almadan vazgeçenler ise %34’lük bir kitle.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz