Küçük ölçekli işletmeler yani KOBİ’ler için dijital kanallarda birçok fırsat var ve her geçen gün sosyal medya kanallarının sunduğu fırsatlar da artıyor. KOBİ’lerin kolaylıkla reklam vermesi için Facebook gibi sosyal ağların büyük çalışmalar yaptığını, Google’ın bu konuda birçok eğitim gerçekleştirdiğini düşünürsek KOBİ’ler ne ölçüde kıymetli olduğunu görmüş oluruz.

Peki KOBİ’ler dijital pazarlama ve sosyal medya yolculuklarına nasıl başlamalılar?

KOBİ’ler için tüm eğitim ve danışmanlık çalışmalarımda da ilk değindiğim nokta gerçekçi hedefler koymaları yönünde oluyor. Dijital pazarlama ve sosyal medya çalışmaları hem iş gücü hem de reklam ücretleri ile birlikte işletmeler için bir maliyet yaratıyor. Hali hazırda bir çalışanınız bu konuda aktif bir çalışma yürütecek ve hiç reklam vermeyecek olsanız da iş gücü maliyetini göz ardı etmemeniz gerekiyor.

“Dijital pazarlama ve sosyal medya çalışmalarından ne bekliyorsunuz?” sorusunu iletişime başlamadan önce sıkça yanıtlamaya çalışmalısınız.

  • Satışlarınızı arttırmak istiyorsanız rakip ürünleri inceleyin. Onlardan nasıl farklılaşabilirsiniz buna odaklanın.
  • Markanızı tanıtmak istiyorsanız nasıl bir algı bırakmanız gerektiğini düşünün.
  • Markanız ya da sektörünüz hakkında neler konuşulmuş, neler paylaşılmış, sektörünüzdeki dijital adımları inceleyin.

Gerçekçi hedeflerinizi belirlerken kilit sorulardan biride hedef kitlenizin sosyal medya kanallarındaki varoluşu ve davranışı. Hedef kitleniz sosyal ağlarda var mı?

kobiler_icin_sosyal_medya_internet

Örneğin bir tarım ilacı üreten ya da satan bir firmaysanız çiftçilerin sosyal medya davranışlarını düşünmeniz lazım. Facebook’da Bereket TV ya da Tarla Sera gibi sektörel yayınları takip ediyor olabilirler. Eğer kısıtlı bir il-ilçeye hizmet veriyorsanız Facebook reklamları ile konum bazlı hedeflemeler yaparak doğrudan hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Ya da Google’da neler aradıklarını ve nasıl sonuçlar gördüklerini de mutlaka inceleyin. Potansiyel müşterilerinizin aradıkları sorgulara yanıt vermek amaçlarınızdan biri olmalıdır. Tarım gibi kısıtlı bir alan üzerine bu örneği özellikle verdim. Söz konusu moda, teknoloji ya da dekorasyon gibi alanlar olduğunda hedef kitle kırılımı çok daha kolay oluyor.

Hedef kitlenizi tanımladıktan sonra diğer bir konuda onlara nasıl ulaşabileceğiniz. Hedefli reklam seçenekleri özellikle yeni başlayan markalar ve işletmeler için kısa sürede etkili çalışmalar sağlayabilir. Belli bir semtte hizmet veren bir halı yıkama işletmesi ya da bir kafe iseniz Google’ın konum bazlı ve ağırlıklı mobil arama reklamcılığını kullanabilirsiniz.

Hedef kitlenizin sosyal ağlarda varlığı kadar nasıl davrandığı da önemli. Youtube’u bir arama motoru olarak kullanıp kullanmadıklarına bakın. Ya da ürün ve hizmetinizi uzun uzun anlatmanız gerekiyorsa tanıtıcı bir video ile hem video kanallarında yer alın hem de ürün ve hizmetinizi anlatma fırsatı yakalayın.

kobiler_icin_sosyal_medya_ve_pazarlama

Hedef kitlenizi analiz edip gerçekçi hedefler belirledikten sonra sosyal medya kanallarının kendi dinamiklerini inceleyin. Youtube’da ideal video uzunluğu nedir, rakipleriniz bu mecrada var mı, Instagram için ideal görsel tasarımınız ne olmalı, Twitter’da ne kadar sürede hızlı bi büyüme sağlayabilirsiniz gibi mecra bazlı sorular sormalı, hedefler koymalı ve stratejik planlar yapmalısınız.

Tüm bu aşamalardan sonra iletişime başlayarak, hedef kitlenizin istediği ve anlatmak istediğiniz mesajları ulaştırmaya başlamalısınız. Sonrasında kilit konu elbette ölçümleme ve geliştirme. Dijital pazarlama ve sosyal medya iletişiminin en büyük faydası da işte bu ölçümleme! İletişiminizin 2. günü bile birçok veriyi inceleyebilir, yol haritanızı düzenleyebilirsiniz. Düzenli aralıklarla, sektör dinamiklerinize uygun sıklıkta ölçümleme yaparak hedeflerine ne kadar ulaştığınızı, iletişiminizin doğru olup olmadığını değerlendirin.

Tüm bu aşamalar sağlıklı bir reklam çalışması sürdürmenizi sağlarken maliyet ve performans ilişkisi açısından da sizi doğru noktaya ulaştıracaktır.

Aklınızda takılan soruları yorum olarak sorabilir ya da iletişim formum üzerinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz