Moda sektörü, dijital pazarlama dünyasında yapılan yatırımın hızla arttığı alanlardan birisi. Sosyal medya kanallarında moda üzerine tüketicinin davranışının dijital tabanlı değişimi, dijital dünyada modaya bakış, dizi modası ve sosyal medya ilişkisi gibi önemli başlıklarını altını çizmek istedim.  Digital Stylist‘te 2,5 yıldır ağırlıklı moda ve güzellik markaları için dijital kanallarda çözümler üretiyoruz, konuyu bir de benim gözümden inceleyin istedim.

Kadınlar Sosyal Medyada Rekabet Halinde

Moda markalarının dijitalde popüler olmalarının hatta olmaları gerektiğinin sebebinin altında kadının imaj kaygısı yatıyor. Dünyanın neresine giderseniz gidin modanın aslında bir oyun olduğunu unutmayın. Katıldığım bir konuşmada ünlü modacı Mehtap Elaidi’nin “Moda, aslında bir oyundur. Ancak biz kadınlar bu oyunu oynamaktan çok memnunuz.” dediği günden beri bakış açım ne yazık ki bu yönde. :)

moda_sektorunda_dijital_pazarlama_ve_sosyal_medya

Modayı türk kadını gözünde incelersek “Kırmızı olsun 3 kuruş fazla olsun” lafıyla büyümüş bir nesil olarak kollarında kuyumcu rafı gibi gezen misafirlikteki teyzelerimizi unutmadık. İşte şimdi kuyumcu raflarından fırlamış gibi misafirlik gezmeleri yerini, instagram’da styling çalışmalarıyla ortaya çıkmış “Look of the day” ya da “günün kombini” gibi hashtaglerle paylaşılan fotoğraflara bıraktı. Durum böyle olunca kadınlar arasındaki rekabet sosyal medyaya taşındı. Bunun en büyük temsilcileri birkaç yıl önce sadece moda bloggerları iken şimdi neredeyse tüm kadınlar!

Moda ve İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması yapması gereken önemli sektörlerden biri de moda. Neden derseniz, kadınların ve erkeklerin ciddi bir şekilde moda üzerine dijital okuma alışkanlıkları gelişti. Bu konuda ayrı bir yazı hazırlayacağım için detaya girmeden durumu aşağıdaki Google aramaları ile göstereyim.

moda_ve_dijital_pazarlama

Peer to peer (P2P) – Moda ve Kadınlar

Peer to peer önemi gitgide artan bir pazarlama trendi. P2P müşteriyi bir marka elçisi haline getiren, hatta ürünü tavsiye etmesiyle devam edip satışında rol almasına kadar giden bir süreci içeriyor. Moda bloggerları ile iletişim planlarken de bu detayı gözden kaçırmamak, markanız hakkında konuşan tüketicilerin de özellikle instagram hesaplarını fazla hafife almamak lazım. Aslında hepsi sizin birer temsilciniz haline geldi. Çünkü o kadınlar sizin ürünlerinizi gösterirken aslında “bakın ben ne güzel kombinledim, bakın benim seçimim bu” diyerek tanıtımını da yapıyor ve kendi ilgilerini, bilgilerinin olduğu izlenimini vermek istiyorlar.

Dizi Modası ve Dijital Pazarlama

Dizi modası ve dijital, sosyal medya ilişkisi ise konunun çok başka bir boyutu. Türk dizilerinin özellikle her bir bölümünün bir film kadar uzun olması, kullanılan birçok kostüm, türk insanının dizi karakterleri ile yakın bağ kurması gibi birçok neden de bu alanı besliyor. En önemli detay ise kadının diziyi izlerken o kadın gibi olmak istemesi, onun gibi giyinmek istemesi. Yürüttüğümüz projelerden birinde dizi modası ile ilgili yoğun bir içerik üretimi yapıyoruz. Durum böyle olunca kadınların dizi sırasındaki içerik okuma alışkanlıklarına dair de bir bilgi eklemek istedim. Dizi izlerken dizideki kıyafetlerini, dizi oyuncusuna yapılan makyaj uygulamalarının detaylarını okuyoruz. Dizi saatinde trafik x2, üstelik trafiğin %68’i mobil. Dizi biterken trafiğin düştüğünü de görebilirsiniz. 

dizi_modasi_ve_dijital_pazarlama

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz