Görsel: https://www.youtube.com/user/TheMakeupChair

Türkiye’de blogger ya da son yılların yeni terimi olan vlogger iletişiminin en etkili olduğu, bu sayede içerik pazarlamasıyla nokta atışı yapılabilecek alanların başında belki de moda ve kozmetik sektörü yer alıyor. Daha birkaç yıl öncesinde bloggerlık da bitiyor derken moda ve kozmetik sektöründe yer alan blogger ve Youtube’da çığ gibi büyüyen vloggerlar dijital iletişime de farklı bir boyut kazandırdı.

Bugün öncelikle kendi pazarımız olan Türkiye dijital sektörüne bakacak olursak özellikle bloggerlık sayısını tam olarak bilemediğimiz hatta sayamadığımız çoğunlukta. Durum böyle olunca markaların doğru ve etkili bloggerı seçmeleri, seçtiklerinde doğru bir iletişim çalışması yürütmeleri, alternatif bloggerların kimler olacağı gibi konularda epey kafa yormaları gerekiyor. Bu konuda Digital Stylist‘te içerik pazarlaması hizmeti verdiğimiz süreçte edindiğimiz tecrübeyi paylaşarak, kozmetik sektöründe blogger ve vlogger seçiminin, iş birliğinin inceliklerinden nacizane bahsetmek istedim.

Kozmetik Sektöründe Blogger & Vloggerlar ile İçerik Pazarlaması

Kozmetik sektörünü ele aldığımızda bu kanaat önderleri yani blogger ve vloggerları seçerken markanızı temsil edecek doğru isimleri seçmek çok önemli. Kozmetik sektöründe ağırlıklı makyaj uygulamaları yapan ve özellikle Youtube ve Instagram’da popüler olan bu isimleri markanızla ulaşmak sitediğiniz kitleler, tanıtacağınız kozmetik ürünlerini düşünerek seçmeniz gerekiyor.

Youtube’da güzellik markalarıyla ilgili yorumlar geçtiğimiz yıl %52,8 arttı. Güzellikle ilgili içeriğin tüm görüntülemelerinin %55’i mobil cihazlarda gerçekleşti ve bu durum mobil cihazları YouTube’daki güzellik içeriği açısından birinci ekran haline getirdi. via Pixability

Türkiye’de kozmetik tarafında içerik üreten ve sizin içerik pazarlaması yapmanıza imkan sunacak isim sayısı oldukça fazla. Bu isimlerin içerik çalışmalarını incelediğinizde genellikle belli alanları sahiplendiklerini ya da belli bir tarzı olduklarını görebilirsiniz. Ürettikleri içeriklerin altına gelen yorumlar da nasıl bir kitle ile iletişimde oldukları hakkında size sahip olabilir. Bu konuda Youtube arama kutusu da seçeceğiniz isimler hakkında en çok nelerin merak edildiği konusunda size yardımcı olabilir. Örneğin Sebi Bebi Türkiye’de blogger – vlogger denilince kozmetik sektöründe ilk akla gelen isimlerden biri. Sebi Bebi Güzellik Okulu olarak yola çıkan Sebile hanım, bu işi profesyonelliğe taşıyan isimlerden. Genel makyaj uygulamalarının nasıl yapıldığı ile yola çıkıp şu an da saç ve alışveriş üzerine de içerik üretimi yapıyor. Onun hakkında en çok arananlar ise şöyle;

Kozmetik Sektöründe Blogger Vlogger İletişimi
Kozmetik Sektöründe Blogger Vlogger İletişimi

Örneğin bir saç markanız varsa Sebi Bebi’nin saç modelleri yaptığı videoları çok popüler olduğu için birlikte çalışabileceğiniz doğru isimlerden biri olabilir.

Youtube’da iş birliği yapacağınız vloggerları seçip dijital pazarlama çalışmaları yapacaksanız, ürettiklerin içeriklerin kalitesine, izlenme ve etkileşim sayılarına, videolara gelen yorumlara, daha önce iş birliği yaptıkları markalara videolarda nasıl yer verdikleri gibi birçok detayı inceleyebilirsiniz. Doğru bir planlama yapılması tüketicilerin aklında istenilen yerde kalmanız, vloggerların tavsiyelerinin aksiyona dönüşerek satış vb. aktivite gerçekleştirmeleri oldukça önemli olduğu için bu konuda uzman danışman ya da ajanslardan da destek alabilirsiniz. Çoğu zaman sadece izlenme sayısı ya da takipçi sayısı baz alınarak gönderilen ürün ya da üretilen video çalışmalarının aslında çok farklı kitlelere ulaşarak yerini başarısız olan reklam çalışmalarına bırakabiliyor.

kozmetik_blogger_vlogger_icerik_pazarlamasi_2

İşin diğer bir boyutu da arama motorupazarlaması için de önem taşıyan blogger çalışmaları. Kozmetik sektöründe kadınların Google tarafında da ciddi bir arama alışkanlıkları olduğunu söyleyebilirim. Hatta Think with Google’ın da dikkat çektiği noktalardan biri.

Kadın ve erkeklerin güzellik ve bakım üzerine başvuruda bulunduğu Google ve Youtube’da doğru bloggerlar ile oluşturduğunuz içerikler sayesinde başarılı iletişim çalışmaları yapabilir, maliyet ve yatırımın geri dönüşü olarak da başarılı çalışmalar ortaya koyabilirsiniz. Doğru kanaat önderleri ve marka elçiniz ile çalışmanız bu sebeplerden dolayı da büyük önem taşıyor.

Kapak Fotoğrafı: https://www.youtube.com/user/TheMakeupChair

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz