Sosyal Medya Hesapları ve Web Sitesi İçin Görsel Hazırlama
Sosyal Medya Hesapları ve Web Sitesi İçin Görsel Hazırlama

Sosyal medya yönetimi yapıyor ya da dijital mecralarda/web sitelerinde içerik üretiyorsanız görsel hazırlamak ya da tasarım yapmak hem ciddi bir zaman hem de kendiniz yapmıyorsanız maliyet gerektiriyor. Ancak her geçen gün dijitalleşmenin artmasıyla artık öyle araçlar ve programlar var ki kısa sürede harika görseller tasarlamak ya da hazırlamak mümkün. Ben de bu yazımda sizlere görsel hazırlamanın 5 kolay yöntemi ve kullandığım ücretsiz görsel hazırlama programlarını anlatacağım.

Sosyal Medya ve Web Siteleri İçin Görsel Hazırlama

  1. Önce İçerik Metniniz Hazır Olsun!

İster blog yazısı için bir manşet görseli ister sosyal medya hesabınızdaki paylaşım için görsel hazırlayacak olun öncelikle içerik metnini, konusunu belirlemeniz elbette çok yardımcı olacaktır. Neden bu uyarıyı yapıyorum, verdiğim eğitimlerde çok fazla önce görsel bulup ona bir şey yazmaya çalışan, ya da o görseli neye döndürebilirim, onu paylaşırım o zaman diyen katılımcıya rastladım. Sosyal medya paylaşımları planlı gitmesi gereken bir iletişim sürecidir, bunu unutmayalım.

2. Sosyal Medya Görselleri İçin Şablon Hazırlamak

Sosyal medya hesapları sürekli güncel tutulması gerektiği için çok hızlı içerik tüketen iletişim kanallarıdır. Bu sebeple sosyal medya paylaşımları için görsel hazırlamak ciddi bir yüktür. Bu noktada hem yükünüzü hafifletmek hem de paylaşımlarınız arasında bir bütün olması için şablon hazırlayarak ilerlemenizi öneririm. Şablondan kastım, birbiri ile ya da kendi içinde uyumlu görsel diziler oluşturmaktır.

Sosyal Medya Hesapları ve Web Sitesi İçin Görsel Hazırlama
Sosyal Medya Hesapları ve Web Sitesi İçin Görsel Hazırlama

3. Sürekli Kullandığınız Görsel Kaynak Web Siteleri Olsun!

Sürekli tasarım ya da görsel hazırlamanız gerektiği için kullandığınız görsel kaynakları bence browserınıza kaydedin. Böylece ne aradığınızı bildikten sonra ona çok hızlı ulaşırsınız. Bu noktada görsel kaynak için en çok kullandığım iki ücretsiz site; freepik.com ve her sosyal medya yöneticisinin eli ayağı canva.com

4. Web Sitesi İçin Banner Hazırlama – Adobe Spark

Eğer blog ya da web site yönetiminiz için görsel hazırlamanız gerekiyorsa hazır banner oluşturma ve şablonlardan yararlanmanızı öneririm. Web sitelerindeki banner boyutları genellikle standart olduğu ve üzerlerinde çok yazı yazılmadığı için hazır araçlar çok hızlı yol almanızı sağlar. Bunun için de önerim ücretsiz olan Adobe Spark!

Ücretsiz Banner Hazırlama - Adobe Spark
Ücretsiz Banner Hazırlama – Adobe Spark

5.Yaratıcılığınızı ve Görsel Yeteneklerinizi Besleyin

Belki de en önemli madde bu! Görsel yetenek ve yaratıcılığını beslemek hem daha iyi işler ortaya çıkarmanızı hem de daha kısa sürede tamamlamanızı sağlar. Yaratıcılığını beslemek için bol görsel hazırlama ya da tasarlama pratiği, yapılmış çalışmaları detaylıca inceleme (asla kopyalamak değil!) ve temel tasarım bilgisini (renk uyumları, boşluk oranları gibi) öğrenmek gerekir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz