>

Bugün Tepe Nautilus Starbucks şubesinde arkadaşlarımla sohbet ederken Starbucks görevlisi gelip kahvenin tarihçesi, Starbucks ve ürünleri hakkında bilgi isteyip istemediğimizi sordu, bizde seve seve kabul ettik. Süreç şöyle işliyor, Starbucks görevlisi önce bir çeşit kahve ve yanına uygun olan tatlı servisinde bulunuyor.
Ve başlıyor anlatmaya, kahvenin tarihçesi, kahve çekirdeklerinin toplanmasından bardaklarımıza ulaşmasına kadar geçen süreyi, Starbucks’ın farkını, ürün çeşitlerini ve nasıl hazırladıklarına kadar ve sorduğunuz herşeyi size anlatıyor. Hem de çok samimi bir sohbetle ( bir an kendisini arkadaşım gibi hissetmedim desem yalan olur hani öyle bir samimi sohbet oluyor)
Tüm bunları anlatırken kahve testi yapıyorsunuz görevli eşliğinde. Önce koklayıp hangi kokuları aldığımızı saptadık hep birlikte, ardından kahveyi hüpleterek içtik bütün tadları almamız için hüpletmek şartmış :) Ve sonrasında yanında gelen tatlıyı yiyerek hangi tadın ağır bastığına karar kıldık. Starbucks hakkında görevliye çok soru sorduk elbette, bir tüyo vermem gerekirse baristaları nasıl seçtiklerine kadar sorduk :)

En çok etkilendiğim kısım ise Starbucks kahvelerinin paketlerindeki bir detaydı. Yan tarafta da gördüğünüz paket üzerinde tam da Starbucks logosunun bulunduğu yerde bulunan bir detay sayesinde kahveler bozulmadan taşınabiliyor. Kahve paketi içerisinde biriken karbondioksit oradaki detay sayesinde dışarıya çıkıyor böylece paketin patlaması engelleniyormuş.
Tüm bu anlatımlardan sonra görevli tarafından bir anket uygulandı. Anket kolay anlaşılır ve az sayıda soruyla hazırlanmıştı. Ve zamanlaması oldukça iyiydi :) Sonrasında da görevli bize birer hediye kuponu verdi. Starbucks Tepe Nautilus şubesinde 3 haftada yaklaşık 250 kişiyle bu kahve sohbetleri yapılmış bunu da son detay olarak eklemek istedim.
Starbucks elbette ki bir markanın başarısının kanıtı. Gloria Jean’s, Caffe Nero vb. markalar varken ben kendimi Starbucks’da buluyorsam tüm yapılan çalışmaların sonucu olarak oluşturduğu marka bağlılığının kanıtıdır :)

2 YORUMLAR

  1. guzel bir seymis ilk defa duydum..magazacilikta musteriyle sohbet edilmesi gerektigini dusunmusumdur hep..
    Peki bundan boyle kahveleri hüpleterek mi icecegiz yani? :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz