>

RTÜK tarafından yapılan “Kadınların Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırması – 2” adlı kamuoyu araştırması çarpıcı sonuçlarını sizlerle paylaşmak istedim. Araştırma RTÜK tarafından 21 ilde, 18 ve daha yukarı yaştaki toplam 2523 kadının katılımıyla gerçekleşti.

Araştırmaya göre;


Kadınların televizyonlarda en çok görmek istedikleri programlar yerli diziler, sağlık programları ve haberler. En beğenmedikleri programlar
ise izdivaç, kadın, magazin ve spor programlarıymış. (Not: O zaman TV kanalları boşa Seda Sayan’a Esra Erol’a para döküyor desenize, ki ben durumun hiçte böyle olduğunu sanmıyorum!)

İşte diğer sonuçlar;

Kadınların %60’ının yaklaşık olarak 2 ile 5 saat arasında televizyon izlediği ortaya çıktı. En yüksek izleme oranının yüzde 67,6 ile 21:01-24:00 saatlerinde gerçekleştiği; bundan sonraki en yüksek izleme oranın yüzde 64,0 ile 18:01-21:00 saatlerini kapsadığı gözlendi. (Not: demek ki sabah programları boşuna yapılıyor ve kimse izlemiyor, en azından dizi kuşağımız biraz olsun kendini kurtarmış gözüküyor!)

Evli kadınların bekârlardan, ilkokul mezunu kadınların yüksek eğitimlilerden, işsiz kadınların çalışanlardan daha çok televizyon izlediği belirlendi. Kadınların en fazla izlediği beş kanalın sırasıyla Kanal D, ATV, Show TV, Star TV ve STV şeklinde olduğu; Kanal D ile ATV’nin en fazla dizilerinden dolayı tercih edildiği anlaşıldı.

Televizyonda kadınlara yönelik hazırlanmış programlar içerisinde kadınlar tarafından en beğenilen üç program Deryalı Günler (yüzde 22.4), Doktorum (yüzde 19.8) ve Müge Anlı İle Tatlı Sert (yüzde 13.4). (Not: yukarıda diğer bir araştırma sonucunda bu en çok beğenilen program türlerinin bulunduğu sabah kuşağı, en çok izlenen yayın kuşağında ilk iki sırada değil hayret!)

Araştırma sonuçlarına göre, kadınların kendilerine yönelik televizyon programlarında yer almasını istedikleri konuların başında sağlık geliyor. Eğitim, dinle ilgili konular, çocuk bakımı, yemek bilgileri, örgü/el işi ise kadınların programlarda en çok yer almasını istedikleri diğer konular arasında geliyor. Kadınlara yönelik programlarda en az yer alması istenen konular ise gerçek hayat, siyaset ve yarışma.

Bu araştırmanın yaptığım gözlemler ve televizyon yayın kuşağına baktığımda çıkarılan sonuçlarla ters düştüğünü söylemek oldukça yerinde olur. Ya araştırmanın yapıldığı hedef kitle de seçilen bölge, yaş vb. değişkenler genel türk kadın izleyici profilini yansıtmıyor ya da şimdiye kadar yapılan bütün tv programları, yayın kuşakları yanlış bir strateji ile yapılmış ya da gereksiz yere paralar saçılıyor!

Hangisi doğru dersiniz!

Bir gün sabah tv karşısında, tüm günü evde geçirdiğinizde sık sık zap yapacak olsanız bile tv kanallarına, programlara bir bakın. Görün bu programlar izlenmese gerçekten o kadar insan oralarda olur mu?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz