Hepimiz arama motorlarını kullanıyoruz. Hatta çoğumuzun ana sayfası bile Google!


Ancak arama motorlarını kimler, ne amaçla kullanıyor? Bu sorunun cevabını ararken bir araştırmaya rastladım. Inquision Online Research ve Starcom MediaVest Digital ortaklığı ile TR de 15-49 yaş grubundan 841 kişinin dahil olduğu araştırmanın sonuçlarını inceledim. Ve işte sonuçlar:

Arama motorlarını kullanım nedenlerinin ilk sırasında “bilgi edinmek”, ikinci sırada ise online alışveriş geliyor. Online alışverişte TR’de son yıllarda giderek artan bir pay söz konusu olduğundan pek şaşırmadım. Nitekim bu kadar online alışveriş sitesinin olması arama motorlarından onlara ulaşmaya yönlendiriyor bizi.

Tüketiciler arama motorlarında en çok haber ve alışveriş/fiyat araştırması içerikleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar.

Araştırmanın diğer bir sonucuna göre 25-34 yaş grubu ve AB SES, arama motorlarını diğer kitleye oranla ağırlıklı online laışveriş amacıyla kullanıyor. Erkekler teknoloji, spor ve otomotiv; 15-24 yaş grubu oyun, etkinlik, sosyal network, blog/forum, eğlence; kadınlar etkinlik, uzman tavsiyeleri, kozmetik ve sağlık; AB SES grubu ise turizm içeriği aramaları ile diğer tüketicilerden farklılaşıyor.

Arama motorlarında en çok aranılan ürün kategorileri ise sırasıyla cep telefonu, otel/tatil köyü, bilgisayar/laptop, uçak bileti, ev dekorasyon eşyası ve dijital makine/kamera. Özellikle bu ürün gruplarına tüketicilerin satın alma öncesinde sıkça arama motorlarını kullandığını görüyoruz.

Arama yapanların çoğu satın alma niyetinde olduklarından yani daha satın alma kararı vermemişken arama motorlarına başvurduğu sonuçlarıda paylaşılmış.

Araştırma metodolijisi:  On-line panel tekniğinin kullanıldığı bu modelde veriler, Inquision’ın sahip olduğu Türkiye panelinden çekilmekte ve raporlanmaktadır. Örneklem 15-49 yaş grubundan toplam 841 kişiden oluşmakta olup; yaş, cinsiyet ve bölgeler bazında ağırlıklandırılmıştır. Sorular görsel örnekler ve tanımlar gösterilerek sorulmuştur.


Kaynak: iab Turkey

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz