Self Made Dizisi Konusu
Self Made Dizisi Konusu

Bir kadın girişimci olarak neredeyse 7 seneyi geride bıraktım. Tek haneli bir rakama yüklenecek o kadar çok anı ve hikaye var ki..

Netflix’te yayınlanan Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker dizisi ve Madam CJ Walker’ın hikayesi de benim gibi her kadına, her girişimciye çokça ders verir nitelikte.. Çok keyifle izlediğim bu mini diziyi kısaca yorumlarken biraz da girişimcilikten konuşmak istedim. Şimdiden keyifli seyirler..

Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker dizisi ve konusu

Öncelikle bu gerçek hikaye 1867-1919 yılları arasında yaşamış Amerika’nın ünlü saç bakım markası Madam C.J. Walker Beauty Culture’ın kurucusunun hikayesi. Markayı oluşturma, büyütme ve girişimcilik hayatının birçok anına tanık ettiğimiz bu mini dizi de aynı zamanda aşk, aile, cesaret, azim, hayal gücü, kadın hakları, siyahi olmak ve en çok da tutku konusu işleniyor. Saçlarını neredeyse kaybetmiş bir kadının, bir ürün ve o ürünü üreten güzel bir kadınla tanışması, saçlarının değişimi, ürünü birlikte geliştirmek istemesi ve devamında gelen bir sürü olay dizisi ile Amerika’nın önemli ve köklü bir saç bakım markası haline dönüşümü anlatılıyor. 4 bölümlük bu mini dizi için daha fazla spoiler vermek istemedim.

Madam C.J. Walker'ın girişimcilik hikayesi
Madam C.J. Walker’ın ürünlerinden biri

Filmin başrol oyuncusu Sarah Breedlove’ın rolündeki Octavia Spencer da gerçekten şahane bir oyunculuk sergilemiş. Filmin müzikleri ve kostümleri ise harika! Spotify’da müzik listesini arada dinliyorum bile! ;)

Girişimcilik filmleri - Madam CJ Walker
Girişimcilik filmleri – Madam CJ Walker – Octavia Spencer

Madam C.J. Walker’ın hikayesinden çıkarılacak girişimcilik dersleri;

 1. Azim ve tutku sizi en kaybettiğinizi hissettiğiniz anda bile hayata bağlayan duygulardır.
 2. Genellikle yolunuza taş koymaya çalışanlar olacaktır, Türklerin güzel sözü ile “Meyve veren ağaç taşlanır.”
 3. Her çıkılan yokuşun zirvesinde güzel bir manzara genellikle olur.
 4. Aile ve iş yaşamı dengesi, hangi işi yapıyor ya da dünyanın neresinde olursanız olun dikkatle yönetilmesi gereken bir süreçtir.
 5. Büyük düşünmenin devamında yapacaklarınız bu fikri destekliyorsa büyük bir marka olursunuz.
 6. Belki de en pes ettiğiniz anda bile yine de gözünüz kulağınız açık olmalı, hangi fırsatın ne zaman geleceğini bilemezsiniz.
 7. Bir şeyi gerçekten azimle istemek ve ona inanmak mutlaka işe yarar! Ya yaparsınız ya da olmayacağını görüp alternatif bulursunuz.
 8. Herkes sizi riskler konusunda uyarır ancak kimse bu riskleri nasıl yönetebileceğinizi göstermez.
 9. Kadın girişimci olarak annelik, eş olmak ve patron olmak zorlu bir yoldur ama aileniz ya da çocuklarınız en iyi destekçileriniz olabilir.
 10. Networking yani bağlantı kurmak her işte önemlidir.
 11. Çalışanlarınızı iyi yönetmek için onlara gerçekten onları anladığınızı, onların sizin için önemli olduğunu hissettirmeniz başarı getirecektir.
 12. Hayal kurmak, koskocaman dünyada geniş düşünebilmek başka fırsatları ve kapıları açabilir.

Tüm girişimcilere ve girişimci adaylara ilham olması dileğiyle..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz