dijital pr
Görsel: talentevolution.com

Bir önceki yazımda dijital pr nedir ve hangi durumlarda gereklidir üzerine bir yazı yazmıştım. Sıra geldi dijital pr kampanyasını planlamaya.

Adım 1: Dijital PR’ı neden yapıyorum? 

Dijital pr’ı neden yapmak istediğiniz son derece önemli ve tüm gidişatı etkileyecek bir sıralamaya sahip.  Dijital pr kampanyaları için öncelikle bir amaç belirlemelisiniz. Özetle derdiniz ne, neyi anlatacaksınız? Doğru marka elçileri seçmek, dijital medya bütçesini doğru mecralardan köpürterek harcamak ve elbette dijital pr kampanyanızın başarılı olması için amacın net bir şekilde belirlenmesi olmazsa olmaz.

Adım 2: Dijital PR kampanya kurgusu ve içerik seçimi

Amacı belirlediniz ve sıra geldi kampanya kurgusu ve hangi içerik türlerini seçeceğinize.

Sadece basın bülteni paylaşmak dijital pr değildir.

Kampanya kurgusu için dijital pr çalışmasını yürüteceğiniz kanalları ve içerik malzemelerinizi amaçlarınız doğrultusunda belirlemelisiniz. Bu noktada bir dijital ünlü, fenomen, blogger ya da ünlü sanatçıdan yararlanmak genellikle başvurulan yöntemlerden biridir. Bunun sebebi de bu kişilerin hali hazırda yakaladıkları etkiden yararlanmak, işi biraz daha kolaylaştırmak, akıllarda daha iyi kalmak ve algıyı yönetmek içindir. Gerekli ve doğru koşullarda ben de kullanılmasını destekliyorum.

Sadece bloggera ürün göndermek dijital pr değildir.

Burada örnek verirsem biraz daha aklınızda yer edinebilir diye düşünüyorum. Dijital pr kampanya kurgusunu hazırlarken bırakmak istediğiniz etkiyi (amacı) iyi irdelemeniz gerekiyor. Örneğin; ürünlerinizin kalitesinin ciddi bir şekilde altını çizmek istiyorsanız bu konuda insanların kalite inancını neyin oluşturduğunu inceleyin. Yaramaz bir çocuğun kurcalaması mı, ürünün uzun yıllar kullanılması mı, ürünün acayip şık gözükmesi mi? Bu size kampanya kurgusu geliştirmek konusunda yardımcı olacaktır. Profilo’nun beyaz eşyalı efsane reklamlarını hatırlayın.

Adım 3: Dijital PR Mecralarını Seçin

Dijital kampanya kurgunuz biraz şekillendiyse sıra bu kampanyayı nasıl ve hangi dijital pazarlama kanallarından köpürteceğinizi (evet tabir bu) belirlemek. Bu noktada da dijital iletişim uzmanına/ajansına çok iyi iş düşüyor.

Doğru medya kanallarından desteklemek, doğru marka elçileri üzerinden yayılmak, doğru sosyal medya reklamları ile tüketicilere ulaşmak, Google’da istenilen arama sonuçlarına yer almak ve kalıcı bir pozisyon elde etmek mecra seçiminde önemli aşamalardan.

Adım 4: Uygulama zamanı!

Kurgunuz ve kampanya detaylarınız hazırsa kamera! İşte bu yayın zamanlaması da oldukça önemli. Bu noktada dijital dünyada o ara neler oluyor, rakipler son günlerde atağa geçmişmi, hazırladığımız kampanya için uygun dönem mi gibi zamanlamaya dair bir süzgeçten son anda yine geçmekte yarar var.

Görsel: talentevolution.com
Görsel: talentevolution.com

Adım 5: Ölç, biç, analiz et!

Yayın girdiniz, reklamcıların deyişi ile köpürttünüz, şimdi meyveleri toplama zamanı. Dijitalin en büyük nimeti olan ölçümleme ile çalışmanızın detaylarını, geri dönüşünü, hangi aşamalarda sınıfta kaldığınızı ya da geçtiğinizi iyice ölçün ve değerlendirin. Online itibarınızın bu çalışma ile nereye geldiğini inceleyin.  Ajanslardan detaylı rapor alma hakkınızı kullanın, her detayı kurcalayın.

 

Son olarak, bir sonraki çalışmanız için müthiş bir veri kaynağı yaratmanın keyfini çıkarın ;)

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz