Facebook reklamlarının en önemli kısımlarından birisi doğru hedefleme seçimidir. Yüksek bütçeniz olsun ya da çok özel bir kampanya/indirim yapsanız dahi hedef kitleniz doğru seçilmemişse iyi sonuçlar almanız mümkün değildir. Zaten genel pazarlamanın temeline bakacak olursak doğru ürünü doğru kitle ile buluşmanız gerekir. Facebook reklamlarındaki hedefleme de işte tam da bu durum için yüksek önem arz ediyor. Bu bir yazı dizisi olacağı için ilk bölümde en temel kitle seçiminden bahsetmek istiyorum.

Facebook Reklamlarında Hedef Kitle Seçimi

Facebook’da reklam vermeye karar verdiniz ve başlayacaksınız. Öncelikle reklamda ne anlatacağınızı ve kime ulaşmak istediğinizi net bir şekilde belirleyin. Eğer net bir kitle/kırılım aklınızda yoksa birkaç test yapacağınız hedef kitle kırılımı deneyin.

Not: Facebook, kullanıcıları hedeflemek için 98 veri noktası kullanıyor. Washington Post

İlk ve aslında en önemli aşama; kendi potansiyel müşterileriniz için kırılım planı hazırlayın. “Hangi lokasyonlara ulaşmak istiyorsunuz, kaç yaş grubu size daha fazla ilgi gösterebilir ya da hangi şirketlerde çalışanlar hedef kitleniz olabilir, hangi üniversitede okuyan/ya da mezunlar size ulaşmalı” gibi birçok reklam grupları yaratabilirsiniz. Bu reklamları planlarken hedef kitlenize göre farklı reklam türleri de seçerek daha iyi bir reklam performansı sağlayabilirsiniz. Örneğin yaptığınız bir video çalışması ağırlıklı gençlere hitap ediyorsa bu video için video reklamı çıkarak bunu video ile ilgilenen gençlere göstermelisiniz.

Hedef kitle seçiminde asla tek kırılım yapmayın. Yani Türkiye genelinde gençlere ulaşmak istiyorum diyip sadece 18-yaş kırılımı yaparsanız bu size çok büyük bir kitle büyüklüğü çıkaracağı gibi etkili sonuçlar da vermez. Hem yaş, hem ilgi alanı, uygunsa eğitim kurumu ve mezuniyet durumları gibi farklılıklar, müzik, film, kitap gibi sosyal kırılımlar yapabileceklerinizden sadece birkaçı.

Görsel kaynak: Facebook
Görsel kaynak: Facebook

Örneğin; Bir e-ticaret sitesi düşünelim. (Onların Facebook reklamı vermesi malum mecbur :) ) Belli ürün grupları ya da kategorilere ilgi düzeyi farklı birçok grup yakalayabilirsiniz. Moda sektörünü örnek vererek daha detaya ineyim.

Reklamlarınızdan birinde 18-24 yaş aralığında, Türkiye’de yaşayan, hem H&M, hem Mango hem de Zara markalarıyla ilgilenen kadınları seçin. Bunları resimdeki gibi değil de yanyana eklediğiniz H&M ya da Mango ya da Zara’yı takip eden kadınları seçmiş olursunuz ve çok büyük bir rakam çıkar. Ben görselde yaptığım hedefleme ile bu 3 marka ile ilgilenen kadınları seçmiş oldum. Böylece 320.000 modaya ilgisi daha yüksek olan kadınlara ulaşabilirim. Not: Tahmini günlük erişim günlük 16,5 TL üzerinden hesaplanmıştır.

Facebook Reklamlarında Doğru Hedef Kitle Seçimi
Facebook Reklamlarında Doğru Hedef Kitle Seçimi

Reklamlarınızdan bir diğerini ise aynı markalarla ilgilenen sadece 25-34 gibi farklı bir yaş aralığındaki kadınlara açın. Bu iki reklamın performansına göre reklamlarınızın hem metin ve görselini, hem ayırdığınız bütçeyi hem de kampanya süresini optimize ederek değiştirebilirsiniz.

Bu kırılımı sadece yaşa göre değil, ilgi alanlarına göre de yapıp her iki yaş grubunda farklı markaları hedefleyerek ya da farklı alışkanlıkları seçerek de yapabilirsiniz.

Bu reklamların performansını takip etmek için reklam yönlendirmelerine mutlaka ayırt edici UTM kodları yerleştirmeli ve e-ticaret sitenize dönüşüm tanımlamalısınız. Unutmayın ölçüm her şeydir.

Facebook reklamlarında doğru hedef kitle seçimi için yazılarım devam edecek, takipte kalın. ;)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz