E-Ticaret markaları için içerik pazarlaması sıkça tercih edilen bir pazarlama iletişimi yöntemi. Bana göre Türkiye’de hala bu iş gerektiği önemi bulamamış olsa da global bu konuda epey ileride. Peki bu şirketler için içerik pazarlaması planları ve bu alana yatırım yapmak gerçekten daha fazla satış sağlar mı, gelin bir bakalım!

E-Ticaret Markaları İçin İçerik Pazarlaması

E Ticaret Markaları İçin İçerik Pazarlaması

Öncelikle içerik pazarlamasının kapsamını, neleri bu kavram altında toplayabileceğimizi bilmek lazım. Aksi takdirde bir blog yazısı yazan ya da seçtiği birkaç ürüne standart ürün bilgisi yazan şirketler, “biz içerik pazarlaması yaptık ama sonuç alamadık Fatmagül hanım!” diyebiliyor.

E-Ticaret markaları için içerik pazarlaması denilince bence aşağıdaki alanları plana dahil etmek ve stratejik yaklaşmak gerekiyor. Çünkü hepsinde hakkıyla içerik pazarlaması yapmak önemli bir maliyet! Tabii her kanalda aynı içeriği kullanıp müşterileri sıkmak istemiyorsanız! J

  • Ürün İçerikleri ( En kilit noktalardan biri)
  • Site İçi Yönlendirici Alan İçerikleri ( Banner alanları, kategori sayfalarındaki metinler, ürün detay sayfalarındaki öne çıkan fiyat vb alanlardaki uyarıcı metinler)
  • Site içi blog içerikleri
  • Backlink / Site dışı blog içerikleri
  • Sosyal medya paylaşımları
  • Video içerikler, video kanal yönetimi
  • Kullanıcıya içerik ürettirmek

E Ticaret Markaları İçerik Pazarlamasına Nasıl Yatırım Yapmalı, Stratejik Yaklaşım Nasıl Olmalı?

Yukarıda yazdığım tüm kanallarda iyi kalitede içerik üretmek gerçekten ciddi bir maliyet! E-Ticaret’te de hala en büyük yatırım elbette ki medya yatırımı. Medya yatırımıydı, operasyondu derken içerik pazarlaması çoğu zaman hadi deneyelim ya da yok kalsın denilen bir noktada olabiliyor. Ya da sizi ikna edecek bir SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Uzmanı varsa Google amaçlı yatırım yapılabiliyor.

Aslında bir pazarlama stratejisti olarak bu alanın altının dikkatle çizilmesini, maliyet analizi yapıldıktan sonra bütçe dahilinde gerekirse anahtar birkaç noktaya yatırım yapılmasını öneriyorum! Birçok müşterimde de az bütçelerle bile bu şekildeki çalışmalarla çok güzel sonuçlar aldık.

E Ticaret Markaları İçin İçerik Pazarlama Stratejisi

Bu konuda çok da kafa karıştırmadan birkaç örnek vermek ve bu yaklaşımı anlatmak istiyorum. Örneğin birçok elektronik ürün üretip satan bir firmasınız. Üretici olduğunuz için de kendi sitenizi açtığınız ve komisyon oranları yerine bu bütçeyi reklama ya da başka yatırım alanlarına kaydırmaya karar verdiniz. Buraya kadar her şey güzel, sonra birçok bütçe kalemi çıktı ve siz öncelikle medya, yazılım maliyetleri, operasyon gibi satışı ciddi etkileyebileceğini düşündüğünüz alanları seçtiniz.

Genellikle bu aşamadan sonra son bütçeler sosyal medya ve kalırsa içerik pazarlamasına kalıyor. O arada bir de e-mail çalışmaları vs var.

E Ticaret Markaları İçin İçerik Pazarlama Stratejisi

Burada önerim şöyle bir yol olabilir; sosyal medya içeriklerini stratejik olarak hazırlar ve içerik pazarlamasında da belli ürün gruplarına yönelirseniz ve medya ile bunu desteklerseniz çok güzel sonuç alabilirsiniz. Örneğin mutfak eşyaları, yemek takımı gibi ürünler sattığınız düşünelim. Bahar ayları geldi ve sizden satın alım yapabilecek en güçlü müşteri gruplarından biri nişanlı, evlilik arifesindeki çiftler oldu. Bu grup o sıra deli gibi yeni olan modeli, en güzelini ararken aynı zamanda sofra nasıl kurulur, şık yemek takımı modelleri gibi aramalarla bu alandaki bilgilerini arttırmak isteyebilirler. Ya da dekorasyon alanında iyi bir bloggerdan fikir almak, öneri almak isteyebilirler. İşte tam da bu aşamada yemek takımları kelimesine sadece reklam çıkmanın yanında sofra nasıl kurulur diye bir yazı ve ürün yerleştirme yaparak, bu yazıyı Facebook / Instagram’da nişanlı çiftlere ya da nişanlı kadınlara göstererek nokta atışı yapabilirsiniz.

Bu örnek vakayı çokça çeşitlendirmek, kurban bayramı döneminde et nasıl kesilir diye yazı yazıp bıçak tanıtımı yaparak, yaz tatilinde plajda ne giymeli diye bir yazı yazıp birçok moda ürününü yerleştirerek çeşitlendirmek mümkün.

Geriye stratejik olarak bir plan, tüketici davranışı ve yaratıcı düşünme kalıyor diyelim!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz