Pazarlamada başarı müşteriyi anlamakla başlar. Müşterinizi anladığınız taktirde ihtiyacı da anlamış ve tüm pazarlama çalışmalarınızı bu temel üzerine inşa etmiş olursunuz.

Müşteri nasıl düşünür? Gerçekte ne ister? Anlattıklarınızı nasıl yorumlar? gibi sorulara cevap ararken elime aldığım Nöromarketing kitabından aldığım ufak notları kitabı bitirmeden paylaşmak istedim.

Kitap özellikle müşterinizin aklından geçenleri çözmeye daha doğrusu yorumlamaya yönelik. Müşterinize anlattıklarınız doğru olsa da anlatım tarzınızın öneminden bahsediyor. Aynı şeyleri konuşurken çok farklı yorumluyor olabilirsiniz.

Müşterinize vermeniz gereken mesajların %100 ü onlarla ilgili olmalı sizinle değil! Yaptığımız sunumlarda, internet sitelerinde, tanıtım yazılarında bayılırız kendimizden bahsetmeye! Elbette bahsedeceğiz ancak öncelik ne sunuyoruz, ne sağlıyoruz?

**Dinleyiciler size dikkatlerini vermeden önce sizin onlar için ne yapabileceğinizi duymalılar!

Özellikle müşterinin zihninde dikkat çekmek için zıtlık yaratmak gerekiyor. **Zıtlık olmadan beyin geç karar verme ya da hiç karar vermeme gibi karmaşık durumlara girer.

Yine müşterilerinizin aklında yer tutmak için onların duygularına hitap edin. **Müşteriniz mesajını kolay hatırlayamazsa neden sizin ürününüzü seçsin? Çünkü bizler güçlü olarak tecrübe ettiğimiz olayları hatırlarız…

Bu noktada kişisel yorumum müşterilerinizi yakından tanımak. Onların hayatlarından ufak noktalar hakkında bilgi sahibi olduğunuzda anlatımlarınız sırasında müşterilerinizin yaşadıkları üzerinden örnekler verirseniz akıllarında büyük yer etmiş olursunuz. Bu sebeple özellikle sosyal medya bizler için büyük nimet :) Müşterilerinizi mutlaka yakından tanıyın. Yine sunum ve konuşmalarınız sırasında onları keşfetmek için soracağınız ufak sorular hem onları sunuma dahil edecek hem de onları keşfetmenizi sağlayacaktır.NöroMarketing, Müşterinizin Beynindeki Satın Alma Düğmesine Basmak, MediaCat Yayınları
** Kitaptan doğrudan alıntı yaptığım kısımlardır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz