Sosyal Medya Eğitimi

Sosyal medya uzmanı olarak yeni bir meslek edinmek isteyenler ya da kendi işletmesi için sosyal medya hesaplarını en iyi şekilde kullanmak isteyenler için doğru sosyal medya eğitimi ya da eğitimcilerin seçilmesi oldukça önemli. 2009’dan beri bu alanda çalışan, son 6 senedir de bu işin eğitimlerini veren bir eğitimci ve danışman olarak gözlemlerimi, seçim önerilerimi paylaşmak istedim.

Sosyal Medya Eğitimi Almalı Mıyım?

Öncelikle bu eğitimi alıp almadığınıza doğru karar vermelisiniz. Sosyal medya eğitimi adı altında birçok eğitim programı mevcut. Bu programlardan size en uygununu seçmek için öncelikle ihtiyaçlarınızı, varmak istediğiniz noktayı ve eğitim içeriğinin size gerçekten ne kazandıracağını düşünmek olmalı. Bu soruların tümüne ilk aşamada yanıt bulacak bilgi ya da araştırmanız olmayabilir. Bu noktada sektördeki tüm eğitimleri araştırıp, içeriklerini iyi inceleyip varsa ortak ya da ayrışan noktalarını araştırmaya odaklanmalısınız.

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Eğitimlerini Karıştırmayın!

Sektörde eğitim içeriği incelerken gördüğüm önemli hususlardan biri de sosyal medya eğitimleri ile dijital pazarlama eğitimlerinin karıştırılması, kişilerin çoğu zaman daha çok şey öğrenirim ya da daha kapsayıcıdır diye dijital pazarlama eğitimlerini seçmesi! Lütfen eğitim araştırırken eğitim danışmanlarını bu konuda biraz sıkıştırın. Pazarlama Atölyesi’nde düzenlediğim birçok eğitimi insanlara anlatırken bu konu üzerinde oldukça duruyorum. Ne sosyal medya eğitimi ne de dijital pazarlama eğitimi almanız sadece eğitimle ya da çeşitli okumalarla sizi uzman yapmayacaktır. Bu eğitim içeriklerini seçerken ihtiyacınızı karşılayacak mı, dijital pazarlama dünyasının tümünü bir anda öğrenmenize gerçekten gerek var mı, siz bu dünyanın neresinde neden var olmak istiyorsunuz? Gibi tüm sorulara cevap bulmalısınız.

Sosyal Medya Eğitimi

Sosyal Medya Eğitimi Veren Eğitmen Kim? Tecrübesi ve Uzmanlığı Nedir?

Sosyal medya uzmanlığı popüler bir meslek olduğundan beri ne yazık ki bu alanda uzman vasfındaki kişilerin sayısı da hızla arttı! Bu noktada bu uzmanlık sahibi olduğu sanılan kişiler aynı zamanda eğitmen kimliğine de  büründüler. Eğitmenlik ve uzmanlık birbirinden çok farklı yetkinlikle gerektirebilir. Uzman olan bir kişinin öğretme yetisi, düzgün konuşma ve anlatım yeteneği yoksa işi ne kadar bilse de bunu aktaramaz. Öğrencinin ihtiyacını fark edebilmek, doğru eğitim içeriği hazırlanması gibi daha birçok kriter iyi bir sosyal medya eğitmeninin vasıfları arasında olmalı. Eğitmenin aynı zamanda uzmanlığı ne yönde? Sadece yaratıcı içerik üreten ya da hesap yönetimi yapan bir uzmandan kapsamlı sosyal medya eğitimi almanız oldukça zor. Sosyal medya eğitmeni olarak bu yöndeki içerikleri hazırlarken tecrübelerimden yola çıkarak bazı konuların altını çizebilirim.

İyi Bir Sosyal Medya Eğitimi İçeriğinde Neler Olmalı?

 • Sosyal Medya Eğitimi ve Öğrenebileceğiniz Konular;
 • Sosyal medya stratejisi nasıl hazırlanır? Strateji olmadan hesap yönetilebilir mi?
 • Sosyal medya hesaplarını yönetirken neler dikkat edilmeli?
 • Sosyal medya yönetimi için bir uzman, danışman ya da ajans ile çalışmanın avantaj ve dezavanatajları
 • Sosyal medyada kampanya yönetimi nedir? Kampanya kurgusu nasıl geliştirilir?
 • Sosyal medyada yaratıcı ve etkili içeriğin önemi, bu içeriklerinin oluşturulması
 • Sosyal medyada görsel iletişimin önemi, incelikleri
 • Sosyal medya reklamlarının kapsamı, yönetimi ve stratejik planlaması
 • Sosyal medyada zamanlama, anlık fırsatlar
 • Sosyal medyada topluluk yönetimi ve hesap büyütme stratejileri
 • Sosyal medyada satış yapmanın incelikleri
 • Sosyal medyada marka iletişimi ve planlaması

Bu belirttiğim konular sosyal medya uzmanı olmak isteyen ve sosyal medya eğitimi almak isteyen kişilerin eğitim içeriği incelerken dikkat etmesi gereken konulardan sadece birkaçı. Araştırdığınız sosyal medya eğitimi adı altındaki eğitimlerin içeriklerini lütfen iyi inceleyin, danışmanlarla ihtiyaçlarını iyi konuşun. Birkaç yerden fikir alın. Eğer eğitim içeriklerinin ihtiyacınızı karşılayacağı noktasında tereddütünüz varsa bir danışmanla da çalışabilir ya da benim düzenlediğim gibi birebir size özel bir eğitim içeriği ile özel ders ya da eğitim alabilirsiniz.

Sosyal medya eğitimi seçerken aklınıza takılan sorular için aşağıya yorum bırakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz